Očkování proti pneumokokům: Odpovídáme na Vaše dotazy

V rámci našich poraden a diskuzí se často ptáte na pneumokoková onemocnění a možnost očkování. Připravili jsme si pro Vás přehled odpovědí na Vaše nejčastější otázky.

Co způsobuje pneumokok?
Tato bakterie je příčinou řady závažných onemocnění jako např. zápalu plic, zánětu mozkových blan a infekce krve. Nepříjemné ale mohou být i záněty středního ucha u dětí. Známe přes 90 typů této bakterie, ale jen určitá část z nich způsobuje většinu nejzávažnějších onemocnění. Ochranu proti těmto nejčastějším typům bakterií je možné získat pomocí očkování.

Je nutné proti pneumokoku očkovat?
Očkování je nejúčinnější metodou, jak se bránit před závažným průběhem pneumokokových onemocnění, která mohou vést k poškození zdraví i úmrtí. Proto očkování doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Infekci lze sice léčit antibiotiky, ale kvůli jejich současnému nadužívání v některých zemích narůstá odolnost bakterií vůči této léčbě.

Proč se očkují už malé děti?
Onemocnět lze v jakémkoli věku, ale nejohroženější skupinou jsou malé děti. Jejich obranyschopnost ještě není dostatečně vyvinuta, a proto se u nich nemoc vyskytuje častěji a také s vážnějším průběhem. Přenáší se kapénkovou infekcí, zvláště pak v dětských kolektivech.

Kdy očkování probíhá?
Doporučuje se začít s očkováním ve 3. měsíci souběžně s hexavakcínou nebo s odstupem 14 dnů. V našich podmínkách se očkuje podle schématu 3+1. Tři dávky se podávají v měsíčních intervalech, poslední, posilující, mezi 11.–15. měsícem. S ideálním načasováním Vám poradí lékař. Začnete-li s očkováním v prvních měsících, zdravotní pojišťovna očkování hradí.

Jsou nějaké nežádoucí vedlejší účinky?
Stejně jako ostatní účinné léky i tato vakcína může vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Očkovací látka je vyrobená z neživých částí bakterií, na které tělo reaguje vytvořením vlastních protilátek. Součástí tohoto procesu mohou být další projevy, jako je reakce v místě vpichu, teplota, ospalost, neklidný spánek nebo nechutenství. Dítě by se mělo očkovat, jen když je zdravé. Zároveň je třeba upozornit lékaře na případné užívání dalších léků nebo na dlouhotrvající zdravotní obtíže.

Stále si nejste jistá?
Je to důležité rozhodnutí, důkladně ho proto zvažte. Na vaše dotazy Vám rád odpoví MUDr. Martin Magner, Ph.D. v naší Pediatrické poradně. O očkování se můžete samozřejmě poradit také se svým lékařem.

 

 

S pozdravem, 
Vaše Porodnice.cz