Pomoc policistů ženě u porodu v krizové situaci

presentace přednášek pro policii

aneb jak probíhalo natáčení

 

Projekt "Porod v krizové situaci" vznikl z iniciativy zástupců Vyšší policejní školy a Střední policejní školy MV v Praze 9 – Hrdlořezech, kteří v polovině roku 2007 oslovili porodníky z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (všeobecně známé pod názvem Porodnice "U sv. Apolináře"). Potřeba přípravy členů policejního sboru vznikla z prozaických důvodů - nezřídka se stává, že policie je na místě dříve než vůz rychlé záchranné pomoci.

 

projekt policie
 
 

Cílem projektu je:

  • výcvik policistů při pomoci rodící ženě nebo vedení porodů v nouzových podmínkách.
  • využití dovedností policistů sloužících mimo města, kde nemusí být snadno dosažitelná zdravotnická pomoc.
  • v Praze je velká hustota zdravotnických zařízení, ale může nastat zpoždění příjezdu sanitního vozu pro velkou hustotu provozu.

Výcvik je určen:

- všem policistům sloužícím v přímém výkonu na ulici a vykonávajícím službu tam, kde je dosažitelnost zdravotnické pomoci z různých důvodů omezena.

- policistům specializovaných oddílů policie:

  • policistům zařazeným do pořádkové služby.
  • železniční policii vykonávající doprovody vlaků (nouzové podmínky stísněného prostoru a nedostatku vody).
  • policistům provádějícím doprovody letadel.
  • policistům pohraniční a cizinecké policie, kteří se často setkávají s běženci různých národností a mezi nimi i s těhotnými ženami (zde je navíc překážkou i jazyková bariéra).
  • policistům, kteří zpracovávají dopravní nehody. Je-li účastníkem nehody těhotná žena, tato událost může být příčinou nastartování i předčasného porodu.
  • pořádkovým jednotkám při demonstracích nebo jiných hromadných akcích (Czech Tech atp.)

     

projekt policie

Budova slavné Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
 

Porodnice „U sv. Apolináře“ vyhověla velice záslužné iniciativě Policie ČR a tak začala plnit další svoji funkci – školení nezdravotnických profesí. Policie ČR a zaměstnanci kliniky spolu stáli u zrodu unikátního projektu.

Projekt se skládá ze tří částí:

  • přednášky pro studující základní odborné přípravy policistů.
  • didaktického materiálu (multimediální výchovný program, učební text).
  • odborné komunikace pro realizaci praktických modelových situací v rámci profesního vzdělávání policistů.

Smyslem výuky je nácvik policisty, aby vyhodnotil ve velmi krátké době závažnost situace. Podle reakce ženy a podle natrénovaných otázek by měl záchranář poznat, že těhotná do zhruba 5 minut porodí.

Pokud z technických důvodů není možné ženu transportovat do zdravotnického zařízení,nebo se odborná pomoc nemůže dostat k ženě, pak policista bude instruován, jak první pomoc u porodu zvládnout vlastními silami.

Pro modelové situace byl zvolen porod v parku, ve voze městské hromadné dopravy, v osobním voze, doma a nakonec i v letadle.

Hrané modelové situace nejen realisticky popisují a zobrazují stresové reakce ženy v případě porodu v krizové situaci a doporučené postupy záchranářů, ale i negativní a rušivé vlivy okolí.

Jako odborný gestor a poradce projektu jsem pro instruktážní filmy hledal vhodný model, skutečně těhotnou ženu. Dotyčná žena musela ovšem splňovat další podmínky. Na prvním místě byl její souhlas a souhlas jejího partnera, otce ještě nenarozeného dítěte. Dále se musela po zhruba čtvrt roku podrobit časově náročnému natáčení a měla mít alespoň základní předpoklady pro přirozené a uvolněné vystupování před objektivem kamery.

Jelikož jsme s fotografem Petrem Adámkem dokončovali práce na přípravě fotografií pro třetí vydání Knihy o těhotenství @ porodu, v Petrově ateliéru jsme tvořili fotografie do kapitoly o cvičení těhotných, všimnul jsem si jedné naší modelky – Lucie Koňaříkové-Salamé.

 

projekt policieprojekt policie
projekt policie

Fotografie Lucie Koňaříkové – Salamé do kapitoly Cvičení těhotných
z připravovaného třetího vydání Knihy o těhotenství @ porodu
.
 
 
 
projekt policie

Lucie Koňaříková-Salamé je bývalá modelka a současně moderátorka, její výběr, jak se později ukázalo,byla trefa do černého.
 

Lucie nejen, že splňovala naše kritéria výběru, ale vedle všeho je krásná žena s oduševnělým výrazem a zejména naprosto přirozeným chováním i před kamerou.

 

projekt policie

Osud tomu chtěl, aby při prvním natáčení 9. listopadu 2007 bylo téměř pod nulou a mrazivý déšť tvořil na zemi ledovku. Tento den se tak stal pro všechny zúčastněné prubířským kamenem.
 
 
projekt policie

Kvůli povětrnostním podmínkám jsme však museli alternativně naši scénu přemístit a točit v zahradě porodnice „U sv. Apolináře“.
Poprvé se sešel realizační tým, zhruba 15 dosud neznámých lidí (policisté, Lucie, tři odborní poradci – porodníci a dětský lékař, kameramani a scénárista s režisérem). Původně se měl porod odehrávat/filmovat ve skutečném parku na Karlově náměstí.
 

Každá část filmu byla předem pečlivě trénována v teplém a hlavně suchém interiéru porodnické kliniky.

 

projekt policie

Prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc. názorně předvádí, jak se rodící žena pohybuje, když prožívá porodní bolesti.
 

Počáteční nedůvěra lékařů/poradců v hladký průběh filmování modelových situací vymizela okamžitě po „první klapce“. Důvodem byla připravenost policistů. Jejich pečlivě nacvičená scénka byla dokonalá a poradci se mohli soustředit skutečně jen na odbornou problematiku.

Výsledkem práce zcela nového týmu lidí, který pracoval v extrémním počasím prvního natáčecího dne, byl film, se kterým byli všichni zúčastnění spokojeni. Pouze jeden z policistů odnesl pomoc u porodu v parku téměř zápalem plic. Padlo rozhodnutí pokračovat v natáčení dalších modelových situací.

 

projekt policie

Základní „herecké“ trio pro výrobu instruktážních filmů: Lucie Koňaříková-Salamé,
pplk. Mgr. Antonín Tesárek a pplk. Mgr. Jaroslav Vágner.
 

Na základě prvních zkušeností se další natáčení odehrávalo v prostorách Vyšší policejní školy a Střední policejní školy MV v Praze 9, resp. na trenažérech. Byly vyrobeny instruktážní filmy pro nepředpokládaný porod v domácnosti, v autobuse a v osobním automobilu.

 

projekt policie

Akce při simulování porodu v domácím prostředí.
 
 
projekt policie

Poloha rodičky při porodu v domácím prostředí, důraz byl kladen i na chování a instrukce pro svědka neočekávaného porodu.Otce u porodu hrál plk. Mgr. Petr Stein.
 
 
projekt policie

Přemístění rodicí ženy z místa sedadla vedle řidiče na místo očekávaného, ale již časově neodvratitelného porodu v osobním voze.
 
 
projekt policie

Poloha ženy při náhlém porodu v osobním voze probíhá na zadních sedadlech.
 
 
projekt policie

Hlavními odbornými poradci byli: doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. a prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.
 
 
projekt policie

Vděčnost policistů za pomoc při natáčení instruktážních filmů neznala mezí a Lucii i měsíc před porodem na rukách nosili. Prof. Doležal chtěl předvést rozborku a zborku zbraně. Avšak zapomněl, že je již v jiné době a zbraní není již jeho oblíbený sovětský kalašinkov.
 
 

Při natáčení vznikla řada komických chvilek. Při přemisťování se do policejního areálu v Hrdlořezech jsme zapomněli v porodnici všechny fantomy dětí. Vznikl logistický problém. Cesta dopravně přeplněnou Prahou by zabrala tolik času, že bychom nestihli program natáčecího dne. K tomu si Lucie místo šatů s sebou z domova zabalila pouze slušivý župan. Všichni z týmu pracovali ve svém volnu a i trenažéry byly pro účel filmování předem zarezervovány, a tak představa opakovaní akce budila v aktérech hrůzu. Pomohla improvizace.

Porodní asistentky v porodnici našly a připravily zapomenuté „děti“ a litry umělé krve a vše poslaly na okraj Prahy přivolaným taxi. Když řidič taxíku viděl, co veze a na jaké místo, tak si dokonce dlouho odmítal vzít poplatek. Sukni operativně sehnali policisté přímo v areálu. Domnívám se, že ji stáhli z fantomu těla „zavražděné ženy“.

 

projekt policie

Pohled na trenažér Airbusu v ruzyňském hangáru.
 

Pro věrohodnost výcviku porodu na palubě letadla jsme navázali spolupráci s Českými aeroliniemi, které umožnily vstup celému našemu týmu do prostor svého výcvikového střediska v Praze-Ruzyni.

 

projekt policie

Každý záběr ve stísněném prostoru simulátoru letadla musel být pečlivě připraven a nacvičen. Rodička má sedět u pravých dveří ve směru letu, levými dveřmi přichází pomoc po přistání.
 
 
projekt policie

Plnit body scénáře a příkazy poradců bylo pro těhotnou Lucii týden před porodem hodně únavné.
 
 
projekt policie

Veselá chvilka z natáčení. Pro simulaci život ohrožujícího krvácení po porodu poradce názorně instruuje záchranáře k úkonům, jak u ženy stavět krvácení holýma rukama a patřičně při tom udržovat její krevní tlak.
 
 
projekt policie

Na natáčení v simulátoru letadla bylo vymezeno jen několik hodin času. Tým se musel pečlivě soustředit, aby se práce zbytečně neprodlužovala. Zcela vpravo další odborný poradce - doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc., odborným zaměřením anesteziolog.
 
 
projekt policie

Letušky Českých aerolinií tvořily na palubě trenažéru při filmování komparz.
 
 
projekt policie

Podplukovníci Mgr. Antonín Tesárek a Mgr. Jaroslav Vágner využili nakonec nacvičených dovedností a po převlečení do uniforem stevardů pomohli při tvorbě instruktážního filmu i pro personál leteckých společností.
 

Úkony při překotném porodu jsme pak trénovali na palubě simulátoru Airbusu. Práce byla velice náročná. Museli jsme získat nové spolupracovníky z řad zaměstnanců ČSA a rozšířit tak náš komparz. Mnohahodinový pobyt v dokonalé napodobenině letadla, stísněný prostor a zejména vydýchaný vzduch přinášel obtíže už i Lucii Koňaříkové-Salamé. Byla v té době v termínu porodu.

 

projekt policie

Hra prestala být hrou. Nastává porod "na ostro". Lucie a její manžel Fadi v nočních hodinách na začátku opravdového porodu.
 
 
projekt policie

Lucie ani krátce před porodem neztrácela úsměv a šarm.
 
 
projekt policie

Šťastný otec Fadi nevěří vlastním očím, dcera je na světě, krásná a zdravá...
 
 
projekt policie

Pár minut na světě a Lilly o sobě dává patřičně vědět….važím 3320 g
 
 
projekt policie

Šťastná a spokojená matka. Porod proběhl hladce a dcera je zcela zdráva…
 
 
projekt policie

Lucie, Fadi a Lilly, aneb kompletní rodina pár minut po porodu pohromadě
 

Luciin skutečný porod byl filmařským štábem očekáván s velkou netrpělivostí. Za to, co tato skvělá žena pro projekt udělala, si zasloužila největší možnou nadstandardní péči. Přesto existovala nepsaná dohoda, že pokud by její porod proběhl s jakýmikoliv komplikacemi, tak bychom celou naši třičtvrtěroční filmařskou práci nikdy nepoužili a pracně vyrobený materiál bychom prostě hodili „do stoupy“. Lucie se se svým porodnickým týmem sešla před půlnocí 6. února 2008 v porodnici „U sv. Apolináře“ a za necelé tři hodiny byla její dcera Lilly na světě.

Skutečný porod Lucie zvládla hladce a s naprostým přehledem pro ni vlastním. Ostatně byla asi nejlépe připravenou ženou k porodu v celé zemi a její dcera Lilly přišla na svět v nejlepší možné kondici

 

projekt policie

Vždy připravení policisté operativně navštivili Lucii a Lilly několik hodin po porodu na oddělení šestinedělí. Pro maminku fotografie z natáčení a pro Lilly...
 
 
projekt policie
projekt policie

…že by nový způsob náboru k policii???
 
 
projekt policie

Herecké trio krátce po porodu "naostro"...
 

Policisté byli opět akční a vtipní. Hned první den Lucii navštívili, vedle obligátní květiny pro maminku dostala i malá Lilly dárek, jako vzpomínku na okamžiky, kdy nitroděložně policii pomáhala. Myslím, že v tu chvíli nikdo nic nehrál a dojetí jak Lucie, tak policistů bylo skutečné.

 

projekt policie

Tři týdny po porodu Lucie a všichni aktéři ještě jednou a naposledy sjeli do simulátoru ČSA dotočit některé důležité záběry.
 
 
projekt policie

Pro obavy, aby se neponičil interiér simulátoru Airbusu, který stál mnoho desítek miliónů korun, se filmování sekvencí ošetření pupečníku provádělo na podlaze samotného hangáru. Mgr. Petra Plíhalová a Eva Schnappelová, letušky ČSA, trénují záběr ošetření novorozence a odhadu krevní ztráty po porodu.
 
 
projekt policie

Propriety, které hlavní poradce vozil na všechna natáčení. Fantomy novorozenců, umělá krev, roušky, pomůcky pro filmování odhadu krevní ztráty a v umělohmotné nádobě pravé placenty, když jejich majitelky byly řádně o jejich dalším využití informovány.
 
 

Vzhledem k tomu, že na palubě leteckého simulátoru v době našeho natáčení chyběla důležitá součást první pomoci, která jinak na palubě žádného letadla nesmí chybět – bomba s kyslíkem, rozhodli jsme se dotočit několikavteřinový záběr znázorňující postup s podáním kyslíku ženě, která začala na palubě letadla krvácet život ohrožujícím způsobem.

 

projekt policie

Vzpomínkové foto…Lucie Koňaříková Salamé s Lilly a svým filmovým manželem, kterého skvěle hrál plk. Mgr. Petr Stein.
 
 
projekt policie

Filmoví hrdinové i s hlavním odborným poradcem pohromadě. Zleva Mgr. Petra Plíhalová, pplk. Mgr. Antonín Tesárek, Lilly a Lucie Koňaříkovy – Salamé, pplk. Mgr. Jaroslav Vágner, doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Eva Schnappelová.
 
 

„Dotočná“ probíhala již v naprosto uvolněné atmosféře. Jen pro bezpečnostní kontrolu letiště jsme museli předkládat dvě rodná čísla oproti dřívějšku navíc.

 

projekt policie

Novopečená babička v náručí se spokojenou Lilly.
 

Přibyla malá Lilly, kterou nám pomáhala hlídat právě novopečená babička, maminka Lucie.

 

projekt policie

Poděkování principálovi divadla Na Fidlovačce Tomášovi Tőpferovi za neutuchající dodávky umělé krve.
 

Na závěr nezbývá než dodat, že ani pro „dotočnou“ nám nechybělo dostatečně velké množství umělé krve, tou nás s neutuchající obětavostí zásoboval ředitel divadla Na Fidlovačce, jinak i senátor, Tomáš Töpfer.

 

projekt policie
 

Text: Mgr. Hana Žišková

Poznámka na závěr:
Neznám moc lidí od policie, ale pokud se i ostatní jen částečně podobají těm policistům, kteří přišli s námětem, a kteří byli ochotní se podvolit hraní v popsaných modelových situacích záchrany života matky a dítěte, kteří mě vedle akčnosti překvapili inteligencí a schopností improvizace, pak se v naší zemi nemusíme ničeho zlého až tak obávat.

 

 

Doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Odborný garant projektu
Porod v krizové situaci

www.porodnice.cz

Gynekologicko-porodnická klinika
1. LF UK a VFN v Praze

(Porodnice "U sv.Apolináře")


S ohledem na zpracovanou problematiku budou výstupy projektu využitelné i pro další cílové skupiny – příslušníky Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby ČR, strážníky obecních policií, příslušníky Armády ČR, ale i např. české letecké společnosti ČSA, Travel Service a dalších organizací.

 

Dne 20. března 2008 se v posluchárně Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze pro studenty Vyšší policejní školy a Střední policejní školy MV v Praze 9 – Hrdlořezech uskutečnil první kurz první pomoci.

 

projekt policie

Bezprostředně po prvním kurzu proběhla za velkého zájmu sdělovacích prostředkův moderní posluchárně porodnice "U sv. Apolináře" tisková konference, které se zúčastnili přední představitelé fakulty, nemocnice a gynekologicko-porodnické kliniky, dále vedení policejního rezortu a školy a zástupce Českých aerolinií.
 
 
projekt policie

Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze: prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
 
 
projekt policie

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA
 
 
projekt policie

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze: prof. MUDr. Alois Martan, DrSc.
 
 
projekt policie

Ředitel služby pořádkové policie plk. Mgr. Petr Sehnoutka
 
 
projekt policie

Plk. PaedDr. Ivana Dufková, z Vyšší policejní školy a Střední policejní školy MV v Praze 9.
 
 
projekt policie

Doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. předvádí a komentuje instruktážní filmy na téma Pomoc policistů ženě u porodu v krizové situaci.
 
 
projekt policie

Policisté blahopřejí Lucii Koňaříkové-Salamé k právě ukončenému šestinedělí.
 

 

Projekt

Pomoc policistů ženě u porodu v krizové situaci

Námět

pplk. Mgr. Jaroslav Vágner
pplk. Mgr. Antonín Tesárek

Odborní garanti projektu:

doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.
plk. Jiří Zlámal, Ph.D.
plk. PaedDr. Ivana Dufková
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
MUDr. Miloš Zapadlo, CSc.
MUDr. Jan Bláha
MUDr. Milena Dokoupilová
pplk. Mgr. Jaroslav Vágner
pplk. Mgr. Antonín Tesárek
plk. Mgr. Petr Stein
Petra Plíhalová
Eva Schnappelová

Modelové situace:

 Lucie Koňaříková-Salamé
pplk. Mgr. Jaroslav Vágner
pplk. Mgr. Antonín Tesárek
plk. Mgr. Petr Stein

Pomoc při natáčení:

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Děkan: prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Ředitel: MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA

Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Přednosta: prof. MUDr. Alois Martan, DrSc.

České aerolinie

Divadlo Na Fidlovačce
Ředitel: Tomáš Töpfer

www.porodnice.cz
Internetový server pro vzdělávání studentů, porodních asistentek a lékařů