První vykoupání novorozeného děťátka - pokračování

Zpět na první část článku

Uši a nos běžně nečistíme, nemá-li dítě rýmu apod. Stačí jen lehce otřít okrajové části ušních boltců.Zadeček ošetříme mastí nebo pastou, stejně jako po každém přebalování, aby se vazká smolka nelepila na kůži.

K přebalování je vhodné a praktické používat přebalovací podložku, která je omyvatelná a částečně brání dítěti v přetočení. Ale spoléhat na to nelze! Dítě nenecháváme nikdy bez dozoru. Balení novorozence je usnadněno používáním plenkových kalhotek. Doporučuje se zvolit plenky, které jsou co nejkvalitnější a velikostí úměrné hmotnosti a stáří dítěte a nebrání volnému pohybu v kyčelním a kolenním kloubu. Takové plenkové kalhotky pak nebrání správnému vývoji kyčelního kloubu.

Při přebalování holčičky otíráme kůži kolem přirození odpředu dozadu, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy. Současné mírné oddálení malých pysků zabrání možným srůstům se sliznicí vchodu poševního, viz následující kapitola Novorozené děvčátko očima dětského gynekologa.

Při přebalování chlapečka otřeme také kůži pod penisem a šourkem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Před ošetřením zadečku mastí nebo pastou a zabalením do čistých plenek necháme zadeček chvíli volně na vzduchu.


Autor: MUDr. Martin Gregora