Kontraindikace kojení

Kontraindikace kojení
Kontraindikace kojení

Absolutní  kontraindikací kojení  je pouze klasická forma galaktosémie  (porucha metabolismu  monosacharidu galaktózy, obsažené například v mléčném cukru), aktivní tuberkulóza, infekce HTLV I/II (virus způsobující leukémii z T-lymfocytů) a HIV infekce matek ve vyspělých státech.

Všechny ostatní stavy představují jen částečnou překážku a nijak kojení nevylučují, například u klasické fenylketonurie je nutné kojení omezit a podávat speciální výživový preparát bez obsahu aminokyseliny fenylalaninu.  

Kojení naopak nikdy nepřerušujeme při horečnatých stavech, virózách a po očkování matky, při zánětech prsů (odborně  mastitida), onemocněních zažívacího, vylučovacího či pohlavního ústrojí. Kontraindikací není ani příležitostné kouření či požití malého množství alkoholu (například jedno pivo či 200 ml vína) s dvouhodinovým  odstupem  od dalších kojení.

Přestat kouřit je však namístě, neboť do mateřského  mléka proniká celá řada toxických  a kancerogenních látek. Kojení bychom měli na omezenou  dobu přerušit a mléko odstříkávat v případě planých neštovic, infekce  chřipkou  H1N1 a výsevu herpetické vyrážky (oparu) na prsu, přičemž ze zdravého prsu je kojení možné.

 
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,