ARCHIV BUNĚK 46.

__ADV__Mezi dvojčaty z Floridy - Franklinem a Sarah Sklarovými – vzniklo zvláštní spojení. Sarah zachránila život Franklinovi, který trpěl akutní lymfoblastickou leukémií tím, že se jako donor zapojila do života zachraňujícího zákroku.

Leukémie je typem rakovinného onemocnění. Leukémie je výsledkem neúměrného, nádorového množení zralých a méně zralých krvetvorných buněk v kostní dřeni. Rozmnožené buňky přitom, že vyplní kostní dřen, většinou vstupují do krevního oběhu a objevují se v krvi. Bílé krvinky - mezitím omezují tvorbu normálních buněk - nejsou schopny zastat svoji původní funkci. U dětí do 15 let leukémie představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění. Jednou z nejrozšířenějších forem leukémie je akutní lymfoblastická leukémie, v léčení které bylo dosaženo největšího pokroku.

U Franlina diagnostikovali leukémii v roce 2002. V roce 2004 byl uskutečněn život zachraňující zákrok, jehož cílem bylo dosáhnout úplného ústupu onemocnění a obnovení normální činnosti kostní dřeně.

K transplantaci kostní dřeně u Franklina, byly využity kmenové buňky Sarah, jeho dvojčete. Při transplantaci imunologicky optimálních dárcovských buněk bylo umožněno dávkování

chemoterapeutických prostředků ve velkých dávkách (jež je namířené na zničení zhoubných buněk), protože při následné transplantaci zdravé kmenové buňky kostní dřeně se může dosáhnout obnovení krvetvorby a léčení pacienta. Po úspěšné transplantaci mohl Franklin opět žít obvyklým životem jako před svou nemocí. O letních prázdninách mohl znovu kempovat a s příchodem podzimu se mohl opět potkat s přáteli ve škole.

 

 

zdroj: ARCHIV BUNĚK