Často nemocným dětem může pomoci ozdravovna

__ADV__Je vaše dítě často nemocné? Trápí ho celou zimu rýma a kašel? Případně trpí astmatem? Pak by mu možná pomohl pobyt v ozdravovně. Ten částečně připomíná školu v přírodě - děti se tu učí nebo chodí do školky. Nemalý díl času však zaberou také léčebné terapie.

"Je tu ale jeden velký rozdíl, školy v přírodě jsou příliš krátké na to, aby dětem mohly pomoci," říká pražský dětský praktik Milan Kudyn.

Zlepšovat zdravotní stav má už samo čisté ovzduší a pobyt venku s přiměřeným množstvím pohybu, ne náhodou je většina zdejších ozdravoven na horách. Mezi používané léčebné metody dále patří inhalace, rehabilitace, koupele, plavání a další dle typu potíží malých klientů.

Komu svědčí pobyt v přírodě

"Kromě dýchacích potíží a častých infekcí bývají důvodem k podobným pobytům také problémy s výživou, a to jak obezita, tak třeba potíže s anorexií a dále také ortopedické problémy, například špatné držení zad a noční pomočování,"
vysvětluje Lenka Řezníková, lékařka z ozdravovny v Javorníku.

V případě, že léčebný pobyt potomka staršího tří let doporučí jeho ošetřující praktický lékař a zdravotní pojišťovna ho schválí, má léčbu i pobyt zadarmo. V případě, že ho budou doprovázet rodiče - to je v zásadě možné u nejmenších dětí - ti si platí pobyt ve větší či menší míře sami celý.

Nad úhradami pobytů dětí se navíc v poslední době objevil otazník: ministerstvo zdravotnictví totiž po pojišťovnách chce, aby platily jen věci přímo související s léčbou. Ozdravné pobyty tyto nároky podle úředníků ne vždy splňují.

Pobyt bývá obvykle třítýdenní, byť lékaři tvrdí, že aby měl skutečný smysl, měl by trvat dvakrát tak dlouho a že by navíc bylo vhodné ho v případě potřeby opakovat.

Kromě dětských ozdravoven existují také léčebny a lázeňské léčebny, liší se jak způsobem úhrady, tak i indikacemi k pobytu.

Zjednodušeně řečeno, do lázní, které využívají k léčbě i minerální prameny, koupele a bahna jezdí dětí s nejvážnějšími potížemi, třeba s těžkým astmatem. Děti s chronickými potížemi míří zase do léčeben.

Když je dítě stále nemocné...

Dítě, které je více doma než ve škole, případně ve školce. Tak vypadá typický adept na pobyt v dětské ozdravovně či léčebně.

"Pediatři považují pobyty v ozdravovnách za přínos pro zdraví dětí. Jde zejména o klimatickou léčbu, která má smysl pro děti z městských aglomerací," říká Milan Kudyn. Ideální dobou pro pobyt není rodiči preferované léto, ale spíše chladnější část roku.

Ozdravoven je v zemi zhruba desítka: ve Dvoře Králové, v Harrachově, Javorníku, Jetřichovicích, Křetíně, Kychové, Mladči, Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Vrchlabí.

Péče bývá podobná: "Základem je samozřejmě léčba, která kromě využívání výhod okolního klimatu a sportovních aktivit v případě respiračních potíží dále spočívá v inhalacích, koupelích, u dětí s pohybovými potížemi také v rehabilitacích a nově i v enzymoterapii," popsala lékařka Lenka Řezníková z Javorníku.

Není se třeba obávat, že by potomci výrazně zanedbali školu, protože v ozdravovnách bývá školka a škola včetně zájmových kroužků.

Kdo se dostane do ozdravovny?

Myslíte si, že by vašemu potomkovi mohl prospět pobyt v ozdravovně? Lékařka Lenka Řezníková z dětské ozdravovny v jihočeském Javorníku vysvětluje, co pro to rodiče musí udělat.

Na koho by se měli rodiče dětí s častými infekcemi obrátit především?

Pobyt v ozdravovně musí dítěti doporučit jeho praktický lékař, který nejlépe zná jeho dlouhodobý zdravotní stav a posoudí, zda třeba opakované infekce jsou důvodem pro pobyt v ozdravovně. Lékařské doporučení pak posuzují zdravotní pojišťovny, které je ve většině případů akceptují.

Co všechno má doporučení obsahovat?

Hodně záleží na tom, nakolik je podrobné. Je proto dobré, aby doktor rozepsal třeba to, jak často dítě trpí opakovanými infekcemi a jak často a jaká užívalo antibiotika či jiné léky. Pomoci může také zpráva od alergologa, pokud dítě trpí i těmito problémy, ale základem je vždy doporučení od praktika.

Je nějaké období, které se pro pobyt v ozdravovně hodí více než jiné?

Rodiče často mívají představu, že ideálním časem pro pobyt v ozdravovně je léto, ale není tomu tak - lepší pro zdraví dětí je pobyt v chladnější části roku, kdy jsou častější i infekce, které je sužují. Záleží i na délce pobytu, pojišťovny často posílají děti do ozdravovny na tři týdny, ale podle lékařů je lepší pobyt šestitýdenní, už kvůli aklimatizaci. Avšak revizní lékaři pojišťoven tyto pobyty povolují jen zřídka.

 

zdroj: ČTK, iDNES

Témata: