Cesta a příjem v porodnici

Cesta a příjem v porodnici - obrázek
Cesta a příjem v porodnici - obrázek

Cesta do porodnice bývá někým přeceňována (několikatýdenní pohotovost manžela s plnou nádrží benzinu v automobilu a kufrem pomůcek pro porod v dopravním prostředku) a v jiných případech naopak podceňována (rodička přijíždí sama tramvají, protože přece manžel nemohl přerušit mariáš s kumpány v restauračním zařízení). 

Naštěstí většina párů se chová rozumně a většinou je těhotná na začátku porodu přivezena partnerem  a vlastním automobilem. Nebo má v termínu porodu přichystané varianty, jak se do porodnického zařízení dopravit. To ovšem neznamená, že by se těhotná měla stydět zavolat sanitní vůz. Naopak, pokud se vyskytnou jakékoliv nepravidelnosti,  zejména krvácení nebo kruté, náhlé bolesti, tak by měla být dána přednost převozu se zdravotním doprovodem.

Těhotná žena přichází do porodnice s různě pokročilým  porodnickým  nálezem. Při příjmu je s ní sepsána anamnéza, která je založena do dokumentu,  jenž se jmenuje porodopis. Do porodopisu se zapisují i některé údaje z těhotenské  průkazky. Každé ženě je při příjmu změřena teplota, spočítán puls, změřen krevní tlak a vyšetřena moč. Porodní asistentka kontroluje údaje o vyšetření pánve a lékař provede vnitřní porodnické vyšetření.

U každé ženy se obvykle ještě před přijímací procedurou provede elektronický záznam činnosti srdíčka jejího dítěte, odborně  hovoříme o vstupním kardiotokografickém vyšetření, někdy můžete slyšet, že se »udělá monitor«. Toto vyšetření je velmi důležité, ukáže, jak se miminku daří v době začátku porodu, a velmi často naznačí průběh porodu, zda bude normální nebo rizikový.

Pokud ještě neodtekla plodová voda a je-li hrdlo dělohy dostatečně otevřené, lékař kontroluje speciálním trubicovým nástrojem zbarvení plodové vody. Vyšetření se nazývá amnioskopie.
Je-li »voda«, ve které dosud miminko plave, bezbarvá, je vše v naprostém pořádku.

Na základě všech vyšetření  stanoví lékař rámcový program  průběhu  porodu a společně s porodní asistentkou informuje maminku i její doprovod. Pro oba partnery nastal den »D«. Partner si většinou po této informaci začíná aktuálně organizovat své pracovní povinnosti, často má ještě dostatek času na opuštění porodnice a na vyřízení často neodkladných záležitostí. V době mobilních telefonů může být včas informován o všem, co se odehrává v porodnici.

Lékař s porodní  asistentkou probírají  s maminkou  a jejím doprovodem jejich názor na průběh porodu. Dohodnou se na podrobnostech, zda maminka chce nebo nechce tzv. předporodní přípravu. Předporodní příprava se dnes skládá obvykle jen ze šetrného očistného klyzmatu a osprchování.

Proč se používá očistné klyzma?
Pokud se před porodem  u maminky vyprázdní konečník a přilehlá část tlustého střeva, nastává v menší míře fekální znečištění ve II. době porodní. To sice nikomu z personálu porodního sálu nevadí, ale ženy se za ně stydí. Tento stud bývá často důvodem nesprávné spolupráce při »tlačení« a mnohdy požadavkem pro odchod partnera.

Většina maminek dnes často věnuje péči o holení ochlupení  zevních rodidel. Pokud se tak činí až na porodním sále, tak se holí již pouze hráz. Zásadně se dnes neholí pubické  ochlupení.  Nadměrné ochlupení  hráze může ženě činit hygienické potíže, zejména na začátku šestinedělí. 

Očistné klyzma a oholení ochlupení se dnes nepovažují za potřebné porodnické postupy a neměly by být prováděny, pokud sama maminka s nimi nesouhlasí. Dominujícím znakem dnešního porodnictví je opuštění rutinních postupů, individuální přístup a nastolení komunikace mezi budoucími rodiči a zdravotnickým personálem.

 

Autor: doc. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a doc. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015