Embryolog: Spermie mužům neubývají, je to jen mýtus

Embryolog: Spermie mužům neubývají, je to jen mýtus - obrázek
Embryolog: Spermie mužům neubývají, je to jen mýtus - obrázek

Nepochopení získaných dat, malá velikost zkoumaných souborů i celkově zastaralá metodika hodnocení. To vše stojí podle brněnského embryologa Pavla Trávníka za všeobecně přijatým tvrzením, že se snižuje kvalita mužského spermatu. Odborník na poruchy plodnosti odhaduje, že v současné populaci je ve vyspělých zemích plodných dvaadevadesát mužů ze sta.

Na základě nejen vlastních výzkumů, které provádí v brněnském centru reprodukční medicíny a genetiky Repromeda, teorie o mužích, kterým ubývají pohlavní buňky, odmítá.
„Je zřejmé, že trend poklesu nebyl prokázán,“ dospěl k jednoznačnému závěru Trávník, jenž své poznatky publikoval v řadě studií.

Zbytečná panika

 

Za panikou o poklesu spermií může být publikace dánské vědkyně Elisabeth Carlsenové a kolektivu z roku 1992, která vzbudila v odborném světě velký rozruch. „Odstartovala i obavy o osud lidstva a výdej spousty grantových prostředků na studium příčin tohoto jevu,“ uvádí.

„Když si práci pozorně přečteme, zjistíme, že autoři data chybně hodnotili, nebrali ohled na nedostatečnou velikost souborů, které byly jejich zdrojem,“ zdůrazňuje s tím, že ani nemohli sledovat dlouhodobý trend.

Dánské odborníky kritizuje za to, že odkazují na publikace z 30. a 40. let, kdy měla být koncentrace spermií kolem 100 miliónů na mililitr i větší, přičemž tyto hodnoty zásadně ovlivnily křivku trendu v publikované práci.

Trávník cituje i další studii (Olsena a spolupracovníků) z roku 1995, podle které byla v letech 1969–90 průměrná koncentrace spermií 73 miliónů na mililitr a v roce 2010 rovněž, podle trendu dánské studie by ale měl medián dosahovat v onom roce jen zhruba 44 miliónů na mililitr.

Zdroj: novinky.cz