Ive má pomoci v prevenci rakoviny prsu

Každý rok onemocní rakovinou prsu bezmála pět tisíc českých žen. Dvě tisícovky z nich nemoci podlehnou. Do lékáren nyní přichází preparát, který by mohl tato strašlivá čísla pomoci zmírnit. Ochraňuje totiž ženskou prsní tkáň před škodlivým působením hormonů estrogenů.

Preparát se jmenuje Ive. Obsahuje účinnou látku zvanou SDG 111, která se vyrábí extrakcí ze semen modrého lnu setého.

SDG 111 vytěsňuje přebytečné množství ženského hormonu estrogenu, čímž brání jeho škodlivému působení na prsní tkáň.

Estrogen totiž vznik rakoviny prsu podporuje. Čím déle na prsní tkáň působí, tím je riziko vzniku nádoru vyšší. A látka SDG 111 má prs před estrogeny dlouhodobě chránit.Jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu (ostatně jako jiných nádorových onemocnění) je věk. Ohrožení významně stoupá především s příchodem menopauzy. Dokazují to i statistiky - osmdesát procent těch, které onemocní rakovinou prsu, patří do věkové kategorie nad padesát let.

Právě jim je preparát určen. A dále ženám léčeným víc než sedm let hormonální substituční terapií a rovněž těm, které braly déle než 12 let hormonální antikoncepci.

"Studie u premenopauzálních žen prokázaly, že strava obohacená o zmíněnou účinnou látku snižuje koncentrace estrogenů a u žen s rakovinou prsu omezuje růst rakovinových buněk a zmenšuje velikost nádorů," říká MUDr. Pavel Vodvářka, přednosta Radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě.Rizikové faktory vzniku rakoviny prsu

Rodinné

V případě výskytu onemocnění u matky a sestry je riziko stejné diagnózy 3,6krát vyšší než v případě negativní rodinně anamnézy.

Hormonální

Ohroženy jsou ženy, které byly delší dobu vystaveny působení estrogenu - začaly brzo menstruovat (před 12 rokem), jsou bezdětné nebo se naopak staly matkami až po třicátém roce života. Rizikem je i pozdní menopauza, hormonální terapie nebo krátké kojení, protože během něj hladina estrogenů klesá jen na velmi krátkou dobu.

Genetické

Mutace genu BRCA 1 a BRCA 2 zjištěná při vyšetření krve je považována za důležitý rizikový faktor.

Ostatní

Pozor by si měly dát i ženy ve vyšším věku, jejichž životní styl se nedá označit jako zdravý (kouří, pijí větší množství alkoholu, jsou obézní, nemají dost pohybu či zdravé stravy atd.).

 

zdroj: MFDnes