Jak na jarní detoxikaci s pomocí bylin

Jak na jarní detoxikaci s pomocí bylin - obrázek
Jak na jarní detoxikaci s pomocí bylin - obrázek

S přicházejícím jarem nastává čas, abychom svému tělu dopřáli komplexní očistu. To je totiž po dlouhé zimě zaneseno různými škodlivými látkami, jejichž hromadění nám může přinést řadu zdravotních komplikací. Detoxikace, tedy proces zbavení se škodlivin, je doporučována alergikům, ženám před otěhotněním, osobám bojujícím s nadváhou, ale i těm, kteří chtějí znovu nabýt fyzické a psychické síly. Jak úspěšně projít detoxikací za pomoci bylinek, poradíme v tomto článku.

1. Očistěte lymfatický systém

Lymfatický systém funguje v našem těle jako velký filtr. Lymfa, která lymfatickými cévami koluje, je v mízních uzlinách zbavována toxinů a cizích látek. V uzlinách pak naše imunitní mechanismy bojují s těmito jedy a zabraňují jim navrátit se zpět do krve. Pokud je náš lymfatický systém příliš zatěžován, projeví se to nejčastěji chřipkovými onemocněními, nachlazením, únavou, kruhy pod očima nebo celulitidou. „Na problémy s nežádoucími procesy v lymfatických uzlinách se výborně hodí černý bez, eleuterokok, americký ořešák a vřes. V boji s lymfatickými otoky je pak k nezaplacení jeřáb oskeruše. K samotnému pročištění lymfatického systému bych doporučila kaštan pravý,“ objasňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která pro podporu lymfatického systému nabízí kúru z echinacey, gotu-koly, pýru, kaštanu pravého a kopřivy.

2. Regenerujte játra

Kromě lymfatického systému rovněž játra očišťují naši krev od toxinů, alkoholu i pesticidů. Játra velmi zatěžujeme špatnými stravovacími návyky, například velkým příjmem tučných a smažených jídel, bílé mouky a alkoholu. Neprospívají jim ani chemické léky. Přetěžování jater se často projeví otoky, pocity na zvracení nebo špatným trávením. Za velmi úspěšnou bylinu v boji i s velmi poškozenými játry je považován jalovec. Ten stimuluje detoxikaci a činnost jater a urychluje revitalizaci jaterní tkáně. Pro regeneraci jater se hodí také bříza nebo ostropestřec mariánský, který má rovněž vynikající ochranné účinky na jaterní tkáň. Lze také vyzkoušet komplexní kúru z ostropestřce, maralího kořene, břízy  jalovce a žita.

Železo přispívá k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu a přispívá k normální funkci imunitního systému.

3. Chraňte ledviny

Při odvádění toxinů z těla hrají také velmi podstatnou roli ledviny. Ty totiž jednak vyrábí moč, díky níž se zbavujeme škodlivých látek, a jednak zpět do krve vracejí všechny potřebné živiny. Pokud dochází k přetěžování ledvin, je moč tmavá a silně zkalená, a můžeme zažívat také bolesti při močení. Pro očistu a revitalizaci vylučovacího ústrojí je vhodné užívat například kombinaci bylin vřes, měsíček a pcháč oset. Toto spojení posiluje zdravý stav a funkci vylučovacího ústrojí i ženských orgánů a stimuluje obranný systém v boji proti nežádoucím procesům v tkáních. Dalším výborným pomocníkem v ochraně ledvin je tinktura z kustovnice čínské, která neutralizuje těžké kovy či například vřes, lichořeřišnice a brusinka, které zvládnou v močových i dýchacích cestách zlikvidovat většinu choroboplodných bakterií.

4. Příčina mnohých problémů? Toxiny ve střevech

Střeva štěpí a vstřebávají potravu a zbavují nás odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud nepracují správně, může docházet k usazování toxinů z potravy. To pak mívá nejčastěji za následek zácpu, plynatost, obezitu, chronickou únavu či bolesti žaludku. Při jarní detoxikaci organismu však můžeme sáhnout po medvědím česneku, který mimo jiné spolehlivě ničí zlatého stafylokoka. Výborný je také len, pýr a dub, které jsou vhodné pro regeneraci narušených sliznic trávicího ústrojí, zejména právě střev a žaludku. K dokonalé detoxikaci trávicího traktu pak můžeme vyzkoušet zelený jíl a enterosgel, které nám po pročištění střev pomůžou i se zlepšením kvality pleti.

5. Pečujte o kůži

Rozhodně bychom neměli zapomínat na očistu největšího lidského orgánu, tedy kůže. Ta vstřebává toxiny přímo z prostředí a zbavuje se jich potem a mazovými žlázami. Pokud dojde k přetěžování detoxikační funkce tohoto orgánu, projeví se to nejčastěji nepěkným vzhledem kůže. Na jejím povrchu se vytváří celulitida, pupínky, drobné puchýřky nebo akné. „Nadbytek toxických látek v těle je nejvíce patrný na pokožce. Tam se může projevit nejrůznějšími poruchami včetně lupénky. Pro zlepšení kvality kůže je vhodné užívat tinktury z tykve obecné a olše nebo přírodní koupele ze směsi pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu a kostivalu,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která pro řešení problémů s kůží vyrábí také kúry z ostropestřce, pýru, břízy a jalovce.

 

Paní Jarmila Podhorná doporučuje produkty firmy Naděje:

Doplněk z bylin pomoc při detoxikaci a regeneraci organismudetoxikace (kúra K17)

Čistí tělo od usazenin, které vznikly během života a taktéž určitým způsobem organismus omladí. Zásadou je, že čistý organismus nepodlehne nemoci, proto je důležité čas od času ho vyčistit, zvláště po zimním období.
Složení:

PÝR - důsledně čistí organismus, očišťuje močové ústrojí, podporuje trávení a čistí krev.

KRVEČISTÍCÍ EXTRAKT - směs výtažků z bylin kopřivy, jetele, pampelišky a řebříčku, má výborné čistící a revitalizační účinky na vnitřní orgány.

BŘÍZA - stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu, ovlivňuje činnost slinivky a jater, bere se jako přípravný prostředek k vlastnímu užívání pro svoji silnou čistící schopnost.

JASAN - optimalizuje množství kyseliny močové v krvi, příznivě ovlivňuje stav a funkci kloubů. P15

Doplněk z bylin při jarní detoxikaci organismu jarní detoxikace (Kúra - K41)

Kúra je sestavena z vybraných tinktur, které mají schopnost pročistit náš organismus. K jaru patří různé tradice i úklid našich domovů. Nejen domácnost, ale i naše tělo si zaslouží jarní očistu. Zbavme se usazenin a nečistot v těle, omlaďme ho jarní očistnou kúrou.

Složení:

PÝR - důsledně čistí organismus, očišťuje močové ústrojí, podporuje trávení a čistí krev.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ - má prokázané ochranné účinky na jaterní tkáň, podporuje revitalizaci jater a žlučníku, zlepšuje látkovou výměnu, příznivě působí na plicní tkáň i na ženské orgány.

BŘÍZA - stimuluje jaterní funkce, zlepšuje osteoporózu, ovlivňuje činnost slinivky a jater, bere se jako přípravný prostředek k vlastnímu užívání pro svoji silnou čistící schopnost.

ROZMARÝN - posiluje činnost vnitřních orgánů, zejména funkci jater a žlučníku, má detoxikační účinky, podporuje udržování zdravé stavby kostí, pomáhá překonávat psychickou únavu, depresivní stavy, posiluje sexuální aktivitu.

Přírodní koupel: Lymfatický systém

Složení: echinacea, túje, tužebník, chmel, gotu-kola, pelargonie.

Dnes se čím dál tím více ukazuje význam správného oběhu a čistoty lymfy. Způsob života dnešního člověka velmi zatěžuje lymfu a bohužel neexistuje mnoho bylin, které by mohly působit vnitřně. Koupele jsou nadějí pro pomoc při snaze pomoc podpořit lymfu a tím zlepšit celkový stav člověka. Významná je skutečnost, že při zevním použití v koupeli mohou být využity některé byliny, které jsou v tomto procesu významné a nelze je užívat vnitřně. Vyzkoušené a osvědčené je použití této koupele na otoky (zábaly).

Přírodní koupel: Pokožka, kůže

Složení: pýr, lopuch, tea tree, měsíček, eukalyptus, kostival-list, lichořeřišnice.
Bude vhodným doplňkem při řešení obtížných problémů kožních - lupénky, ekzémy, akné a dalších.

Témata: