Nejlepší dárek pro miminko!

Nejlepší dárek pro miminko! - obrázek
Nejlepší dárek pro miminko! - obrázek

Čekáte narození dítěte a přemýšlíte, jakým dárkem jej uvítáte? Máme pro vás velmi užitečný tip: uchovejte svému děťátku pupečníkovou krev.


Pupečníková krev je pro případ vážné nemoci či úrazu ta nejlepší pojistka. Je to krev novorozence, která zůstala po přerušení pupečníku v placentě a v pupeční šňůře. Obvykle se spolu s placentou likviduje. Tato placentární krev obsahuje různé typy kmenových buněk, které lze úspěšně zamrazit a uskladnit.


V současnosti se z tohoto bohatého zdroje různých kmenových buněk využívají tzv. krvetvorné kmenové buňky, které jsou po transplantaci schopny obnovit tvorbu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček v kostní dřeni.


Vlastní krev zachrání život


Kdo by pomyslel na to, že jednoho dne může jeho dítě vážně onemocnět? Přesto se to děje často bez známé příčiny. Meduloblastomy (nádory mozku), jsou nejčastější zhoubná onemocnění centrální nervové soustavy u dětí.


Aby je lékaři dokázali léčit, musí malí pacienti podstoupit náročnou terapii. Mimo jiné i transplantaci krvetvorných kmenových buněk. Mnoha takto nemocným dětem na světě už přitom pomohla jejich vlastní pupečníková krev, která jim zachránila život.


Podle nejnovějších výzkumů je krev novorozenců bohatá na mnoho typů kmenových buněk vysoké kvality s velkým biologickým potenciálem, které jsou schopné vytvořit nejen novou zdravou krev, ale také je lze s úspěchem využít i pro další terapeutické cíle.


Ty zahrnují jejich použití v oblasti buněčné terapie a regenerativní medicíny, především v léčbě dětí s diabetem I. typu, mozkovou obrnou anebo perinatální hypoxií. V budoucnu bychom tak mohli léčit i poškozené chrupavky nebo neurodegenerativní onemocnění či mozkový infarkt.


Jak se odebírá?


Pupečníková krev se odebírá bezprostředně po porodu dítěte. Důležité je, že odběr nikoho nebolí a taky nikomu „nic nechybí“. Navíc se ihned zpracuje, vyšetří a uloží. A pokud projde všemi náročnými testy, je okamžitě k dispozici na případnou transplantaci či další použití.


Příběh čtyřleté Frances:U čtyřleté Frances z Nového Zélandu lékaři diagnostikovali zákeřný nádor na mozku – meduloblastom v posledním čtvrtém stádiu. Prognóza malé pacientky nebyla dobrá. Lékaři přesto navrhli rodičům, aby svoji holčičku vzali domů a dopřáli jí poslední chvíle života v kruhu nejbližších. „Nedokázali jsme se vzdát bez boje. Museli jsme udělat všechno pro její záchranu,“ vzpomíná na těžké chvíle matka Janine Everallová.


O tom, že holčička žije, rozhodla i jedinečná biologická pojistka ve formě její vlastní pupečníkové krve. Přesto, že v době jejího narození ještě nebyly odběry pupečníkové krve tak rozšířené, rodiče této jedinečné možnost využili.


„V roce 2002 šlo opravdu o vizionářský čin. Byla to novinka. Vůbec jsme nečekali, že Frances pupečníkovou krev někdy využije,“ sdělila její matka v televizním interview. Po osmi hodinách na operačním sále, kdy jí chirurgové odstraňovali nádor a šesti kolech následné chemoterapie, Frances podstoupila transplantaci vlastních krvetvorných buněk z pupečníkové krve. Už po několika dnech se jí vrátila barva do tváří a opět se začala usmívat. Tři týdny po úspěšné léčbě konečně opustila nemocnici. „Dá se to přirovnat k rostlině v květináči, který jste zapomněli zalévat. Po čase jí dáte vodu a před očima vám rostlina začne znova rašit a růst,“ hovoří o nepopsatelném pocitu štěstí rodinná přítelkyně Kristina.


Rodina čekala tři roky, jestli se nádor nevrátí. Až po potvrzení lékařů, že holčička je zdravá, se rozhodli svůj příběh prezentovat na veřejnosti. Matka Janine napsala knihu Záchrana Frances – zdolali jsme rakovinu pomocí odhodlání a pupečníkové krve. V autobiografické publikaci chtěla upozornit na význam uskladnění pupečníkové krve. Je totiž přesvědčená, že bez ní by její dcera svůj boj s meduloblastomem prohrála.


Píše o všem. Mapuje osobní příběh od prvních symptomů, až po šťastný konec. Kniha však nebyla napsána jen proto, aby šířila osvětu. Jedním z hlavních důvodů byl i fakt, že se rozhodla bojovat proti negativním názorům, které o pupečníkové krvi kolují. Odkaz Francesiny matky je však jasný. „Mému dítěti pupečníková krev zachránila život“.