Opalování je pro děti zdravé. Nepodceňujte však ochranu

Opalování je pro děti zdravé. Nepodceňujte však ochranu - obrázek
Opalování je pro děti zdravé. Nepodceňujte však ochranu - obrázek

Pobyt na slunci je velmi důležitá součást zdravého životního stylu. Sluneční záření blahodárně působí na lidský organismus a je důležité jak pro dospělé, tak pro děti. Je však zapotřebí dodržovat pár pravidel, díky nimž se vyvarujete možnému spálení. Zeptali jsme se proto odborníků na rady, které umožní vašemu dítěti užívat si přímého slunce, aniž byste se museli bát spálenin.

 

Slunce není nepřítel

Pro pevné zdraví každého dítěte je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu a slunci. Nebojte se nechat svoje děti hrát si venku i za teplého počasí. Soustavné schovávání před sluncem jim spíše ublíží. „Pobyt na slunci je pro dětské zdraví nesmírně důležitý, protože sluneční záření stimuluje v těle tvorbu vitaminu D, který je nutný nejen pro správný vývoj kostí, ale má i pozitivní vliv na imunitní systém a mozkovou činnost. Pobyt dětí na slunci by proto měl být pravidelný a co nejčastější. Dětská pokožka je ovšem velmi citlivá a proto se musí slunečnímu záření vystavovat pozvolna a postupně dobu opalování prodlužovat,“ řekl Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování. Při pobytu venku oblékejte děti do prodyšných materiálů, ideálně bavlny. Umělá vlákna jsou především pro letní měsíce pro děti nevhodná.

 

Myslete preventivně

Každodenní pobyt venku by s sebou měl nést také každodenní návyky. Čím dříve si je vaše dítě osvojí, tím menšímu riziku spálení je vystaveno. Kromě pečlivého a včasného nanášení opalovacího krému (tedy 20 až 30 minut před pobytem na slunci) je třeba chránit dítě také před možným úpalem či úžehem. Nezapomínejte tedy na pokrývku hlavy, ideálně čepičku nebo šátek, a dohlédněte na to, aby dítě pravidelně doplňovalo tekutiny. Myslete i na to, že je důležité nevystavovat přímému slunci kojence do 6 měsíců a taktéž je dobré omezit pobyt venku u batolat do 3 let mezi 11. a 14. hodinou. Preventivně působí také zvýšené množství beta-karotenu v jídle, především během jarních a letních měsíců. Největší množství beta-karotenu obsahuje především zelenina a ovoce, například mrkev, kapusta, špenát, petrželová nať, meruňky či mango.

 

Volba opalovacího krému

Důležitým krokem pro ochranu dětské pokožky je výběr opalovacího krému. Správný opalovací krém je nejen účinný, ale musí být rovněž určen pro citlivější dětskou pokožku. Vzhledem k možným alergiím by měl obsahovat menší obsah parfemovaných přídavných látek. Také si všimněte, zda krém poskytuje ochranu proti UVA i UVB záření a je voděodolný. „Hlavní vypovídající vlastnost opalovacího krému je jeho ochranný UV filtr. Dětská pokožka je vnímavější vůči vlivům UV záření, a to jednak kvůli tomu, že kůže dětí hůře vytváří pigment, jednak mají děti tenčí pokožku. Dochází u nich tedy k hlubšímu průniku slunečního záření. Při vývoji opalovacího krému pro děti z nové řady SKIN CULTURE Sun Care jsme proto zvolili ochranný faktor 50+,“ doplnil Ing. Tomáš Hradil, vedoucí vývoje a výzkumu ve společnosti Pharma Future.

 

Chraňte oči

Pokud jste se správně postarali o pokožku svého dítěte, věnujte zvýšenou pozornost i ochraně jeho očí. Přímé slunce může mít negativní dopad na oční čočku či rohovku. V krajních případech může dojít dokonce k zánětu rohovky. Prvotní ochranou může být čepice s kšiltem, účinnější jsou však sluneční brýle s ochranným UV faktorem, který je prodejce schopen doložit certifikací. Brýle by dítě mělo nosit nejen přes poledne, kdy slunce nejvíce září, ale také navečer, kdy sluneční paprsky dopadají pod úhlem, a jsou tudíž pro rohovku nebezpečnější. Ideální ochranou je spojení čepice a brýlí, jelikož vaše dítě není vystaveno pouze přímému slunci, ale též se potýká s množstvím odrážejících se UV paprsků z reflexních ploch, jako jsou písek či voda.

 

Opalujte se s dětmi postupně

Ačkoliv je lákavé strávit hned první slunečný den venku celé odpoledne, měli byste své děti sluníčku vystavovat postupně. „Postupným opalováním si kůže zvýší přirozenou ochranu před spálením pomocí pigmentace a zesílení rohovité vrstvy. Vždy je třeba vyhnout se spálení, protože by mohlo kůži poškodit. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát na dovolených u moře, kde je intenzita slunečního záření velmi vysoká a mohlo by snadno dojít ke spálení kůže. Před odjezdem na dovolenou je vhodné nechat kůži postupně zvykat na sluneční záření venku na zahradě a u moře obzvláště v prvních dnech používat krém s dostatečným UV faktorem,“ doplnil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování.