Pediatr: Neštovice mohou mít trvalé následky

__ADV__Planými neštovicemi u nás ročně onemocní 70 až 90 tisíc dětí. Nákaze i možným komplikacím přitom může zabránit očkování.

Plané neštovice probíhají u valné většiny dětí bez komplikací. Ve dvou až třech procentech se ale mohou objevit nečekané potíže, a to i u jinak úplně zdravých dětí.

"Vzhledem k velkému počtu dětí, které neštovicemi každý rok onemocní, nejsou tato dvě nebo tři procenta zanedbatelným číslem," říká docent Ivan Novák, který vede katedru pediatrie pražského Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

K nejčastějším komplikacím patří infekce měkkých tkání, zánět mozku, zápal plic, dehydratace a zánět středního ucha. Po prodělané infekci má řada dětí oslabenou imunitu a je náchylnější k dalším nemocem.

"Někteří rodiče se ptají, proč očkovat proti tak banálnímu onemocnění, jako jsou plané neštovice. Jenže ony nemusejí být banální. Mohou zanechat i trvalé zdravotní následky," vysvětluje Ivan Novák.

Riziko nákazy je vysoké, plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění světa. Nejčastěji postihují děti od 3 do 10 let, nakazit se však může kdokoli, kdo onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován.

"V září, kdy se děti vracejí do školek a škol, se riziko šíření planých neštovic opět zvyšuje," říká MUDr. Dana Vurmová, praktická lékařka pro děti a dorost.

Dlouhodobě vysoký výskyt onemocnění by mohlo jednoduše snížit právě očkování.

"Mou ordinací prošlo už hodně malých dětí, které se kvůli planým neštovicím trápily zbytečně. Stěžují si na intenzivní svědění, neklidný spánek a celkovou únavu," líčí Vurmová.

"Léčba, kterou jim můžeme indikovat, je pouze podpůrná, antibiotika ani jiné léky na plané neštovice nezabírají. Děti ve věku od patnácti měsíců výše, které ještě neštovice neprodělaly, by se měly chránit očkováním," uzavírá lékařka.

 

zdroj: MF DNES