Pozvánka za kulturou - Loupežník

Pozvánka za kulturou - Loupežník - obrázek
Pozvánka za kulturou - Loupežník - obrázek

Máme tu pro Vás další pozvánku pro jarní večery.   Vzpomínka na první zamilování a sen o lásce, který neobstojí před skutečností.

Na letním bytě rozčeří spořádaný poklid života středostavovské rodiny Loupežník, mladík, který pro všechny postavy ztělesňuje nenaplněné sny a tajené touhy mládí. Loupežník zažehne v srdci dospívající profesorské dcerky Mimi první lásku a vášeň. Za pohádkové letní noci se přízemní každodennost poctivě obstarávaných životů proměňuje ve výbuch emocí a všechna skrývaná očekávání i zklamání se nečekaně vyjeví. A tak Profesor dobývá zpět nejen svůj letní dům, kde se opevnili Loupežník s Mimi, ale i srdce své ženy a smysl své pracovité a konformní existence. Komediální drama se odehrává nejen před očima, ale i za pochybné účasti chóru postaviček venkovanů, mezi kterými dominuje česky rozšafně zbabělý Šefl a zejména rázná, city skrývající hospodyně Fanka; dvě postavy, které patří k tomu nejlepšímu, co kdy čeští autoři nabídli českým hercům.

 

 

Čapkův Loupežník je „vinohradská hra“. Na repertoár divadla se vrací opakovaně, a to nejen proto, že Čapek zde patří k domácím autorům a bývalým dramaturgům a režisérům. Každá generace Loupežníků a Mimi poté, co se proměnili v Profesora a Profesorovou, může díky této hře s úsměvem plným porozumění a současně s bolestnou nostalgií vzpomenout na svá první zamilování se. Nejen do partnera, ale také do divadla. Neboť Loupežník je z Čapkových her v postižení tajemství lidských srdcí nejhlubší, v jejich pochopení nejlaskavější a nejhumornější a ve své obraznosti nejdivadelnější.

 

 

 

Obsazení:
Mimi   Sabina Rojková 
Loupežník   Marek Holý 
Profesor   Otakar Brousek ml. 
Profesorová   Eva Režnarová 
Fanka   Hana Maciuchová 
Šefl   Jaroslav Satoranský 
Starosta   Martin Zahálka 
Soused   Václav Svoboda 
Kovář   Jaromír Meduna 
Učitel   Luboš Veselý 
Myslivec   Daniel Bambas 
Cikánka   Carmen Mayerová 
Lola   Dana Marková / Zuzana Vejvodová 
Havíř   Jaroslav Kepka 
Prolog   Tomáš Töpfer 

 

Režie:

Tomáš Töpfer

Výprava:

Jan Dušek

Dramaturgie:

Jan Vedral