Rozhovor s Evou Drahošovou

Zdroj: Whenever s.r.o., autor: atelier Monika
Zdroj: Whenever s.r.o., autor: atelier Monika

„Čeho si nejvíce vážím na svém manželovi?
Je čestný 
a umí se omluvit,” říká Eva Drahošová

Ještě před rokem Eva Drahošová žila celkem obyčejným životem. Jako důchodkyně věnovala svůj volný čas hlavně svým vnukům a koníčkům - třeba čtení knížek, ke kterým má jako knihovnice vřelý vztah.

Jaký je váš život v těchto dnech, kdy první kolo prezidentské volby doslova klepe na dveře?
Dost hektický. Často jsem hostem různých diskuzí a rozhovorů, každý den mám bohatě nabitý program. Ale baví mě to.

Co se ve vašem životě po oznámení manželovy kandidatury nejvíce změnilo?
Změna je to poměrně radikální. Rozhodně si ale nestěžuji, vždyť díky kampani jsme s manželem procestovali celou Českou republiku, poznali bezpočet skvělých lidí, navštívili krásná místa, která jsem předtím neznala. To bylo velmi příjemné a dost mi to rozšířilo obzory. Dozvěděla jsem se toho spoustu nového také o tématu, které mě zajímá - a tím je kvalita života seniorů a lidí s hendikepem. Třeba to, že komunitní péče o seniory nejlépe funguje přímo v místě, kde člověk žije, zkrátka v jeho přirozeném prostředí v blízkosti rodiny, a že kromě zajištění dobré zdravotní péče je vždy dobré starat se o udržování a rozvíjení sociálních kontaktů - nikdo se nechce cítit sám, natož na sklonku života.

Má váš současný život i nějaké stinné stránky?
Pochopitelně máme s manželem méně času na návštěvy dcer a vnoučků. Také někdy těžko rozdýchávám, když o manželovi někdo říká lži a pomluvy. Celý život špatně snáším nespravedlnost. Snažím se být férová a očekávám totéž i od ostatních. Ale útoky v prezidentské kampani už teď beru s nadhledem. Alespoň se o to snažím.

Zdroj: Whenever s.r.o. , autor; Zuzana Bonisch

Jak jste reagovala poté, co se váš manžel rozhodl kandidovat na prezidenta?
Přiznám se, že mě nic podobného nikdy nenapadlo. Takže chvíli jsem překvapená byla.  Na druhou stranu, jsme spolu už 43 let a vždycky jsme stáli při sobě. Jeho rozhodnutí chápu, stejně jako on si myslím, že naše země potřebuje změnu. A protože Jiřího dobře znám, jsem přesvědčena, že by byl jako prezident rozhodně změnou k lepšímu. Naší zemi to opravdu přeji.

Čeho si na svém manželovi nejvíce ceníte?
Možná to bude znít jako klišé, ale vážím si toho, že je to slušný a čestný člověk. Je také velmi pracovitý, a když mu o něco jde, velmi houževnatý a cílevědomý. Kdykoliv se pro něco rozhodne, tak si za tím jde. Zároveň ale umí naslouchat lidem kolem sebe. A také má jednu vlastnost, kterou u spousty lidí postrádám - když udělá chybu, umí se omluvit.

Jak u vás máte rozdělenou péči o domácnost?
Poměrně tradičním způsobem - o domácnost se víceméně starám já, ale musím říct, že manžel je velmi manuálně zručný a vlastníma rukama dostavěl naši chatu, kam dlouhá léta jezdíme. Je to naše srdeční záležitost. Vždycky se snažil doma pomáhat, není to typ muže, který by se štítil umýt si po sobě nádobí jen proto, že je to takzvaně ženská práce.

Pokud váš manžel uspěje, jaká byste chtěla být jako První dáma?
Chtěla bych zůstat taková, jaká jsem. Přirozená. Věřím, že když zůstanu sama sebou, lidé si ke mně najdou cestu. Jsem jedna z nich a vždycky to tak bude.


zdroj: Whenever s.r.o. , autor; Zuzana Bonisch