Stále víc žen rodí doma. Lékaři je od toho odrazují

__ADV__Místo narození: doma v posteli. Případně na podlaze v kuchyni či ve vaně v koupelně. Dětí, které se narodí v bytě, stále přibývá. Žádné oficiální statistiky sice neexistují, ale unie porodních asistentek odhaduje, že v domácím prostředí rodí až tři procenta českých žen.

"Všichni se tváří, že alternativní porody neexistují, proto nemáme k dispozici žádná čísla," říká Dagmar Suchá z unie.

"Odhadujeme ale, že se počet domácích porodů v posledních třech letech zvýšil na jedno až tři procenta ze všech porodů," dodává.

To znamená, že ve vlastním bytě se každý rok rozhodne porodit až několik stovek žen. Pro někoho jsou to statečné hrdinky, pro jiné nezodpovědně riskující matky.

"Je to hazard, se kterým nikdy nebudu souhlasit," rozhořčuje se zkušený porodník Zdeněk Hájek ze známé pražské porodnice u Apolináře.

"Nikdy nikdo neví, jak se porod vyvine. A jestli mi někdo chce tvrdit, že se to dá vytipovat, tak můžu s celou svou vahou třicetileté praxe říct, že nedá," vysvětluje a dodává: "Ze sta zdravých matek se u jedenácti porod zvrtne tak, že je nutný lékařský zásah."

Martina Dbalá a Gabriela Kontra z Prahy s tím nesouhlasí. Obě rodily doma a jejich zážitky se až překvapivě shodují: tvrdí, že si všech rizik byly vědomy, ale že naprosto důvěřovaly svému tělu i přítomné porodní asistentce.

"Je těžké mluvit o něčem, co nejde spočítat a nedá se to statisticky změřit, ale mě při porodu dokonale řídila intuice," vypráví devětadvacetiletá Gabriela Kontra.

"Jistěže jsem věděla, že se dítě může narodit mrtvé. Ale já jsem zvyklá přebírat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Víc vystresovaná jsem byla s prvním synem v porodnici než o tři roky později s druhým synem doma, kde jsem si porod řídila sama."

Totéž říká i další matka: "Když člověk odevzdá tělo lékařům a chemii, netuší, že porod může zvládnout sám, bez prášků. Já bych si ten pocit vděčnosti a hrdosti na své tělo ráda zopakovala. Byla to nádherná zkušenost, která mě ovlivňuje dodnes," říká Martina Dbalá.

Lékařům se však ježí vlasy hrůzou. "Žádné ženě bych to nedoporučil," tvrdí gynekolog a porodník Vít Unzeitig. "Jen za poslední rok a půl vím o dvou případech, kdy děti narozené doma skončily tím, že přežívají prakticky jen díky přístrojům, a jakmile je odpojí, je konec," varuje.

Porod doma jen pro zdravé

Porodní asistentka Zuzana Štromerová míní, že porod doma není pro všechny, ale jen pro zdravé ženy: "V Holandsku, kde je tradice porodů doma, tak na svět přichází třetina dětí. A neznamená to, že by tam byla vyšší úmrtnost rodiček a dětí."

Pro ty, kteří vidí v porodu doma riziko, ale porodnici odmítají, existuje třetí cesta: porodní domy. První vzniká v Praze. Ženy tu budou rodit samy, ale lékař a operační sál pro případ komplikací bude v budově. "Čekáme už jen na dořešení administrativních záležitostí," říká Štromerová.

 

zdroj: iDNES.cz