ABKM u kojeného dítěte

ABKM u kojeného dítěte - obrázek
ABKM u kojeného dítěte - obrázek

Tento  typ alergie se také nazývá v angličtině breast milk colitis. Alergie na bílkovinu kravského mléka se může objevit i u kojených  dětí, přestože  se mateřské mléko považuje za hypoalergenní. V tomto případě bývá alergenem též bílkovina mléčné syrovátky, a to nejčastěji β-laktoglobulin.

K diagnostice ABKM u kojeného dítěte je také možné provést eliminačně-expoziční test, během něhož se ze stravy matky vylučují na 2–4 týdny všechny mléčné výrobky. Vzhledem k 25% výskytu zkřížené reakce s kravským mlékem, je nutné ze stravy vyřadit i vaječný bílek. Při potvrzení diagnózy zavádíme přísnou nemléčnou dietu matky, kterou je nutné doplnit užíváním vápníku v tabletách.

Dieta v tomto případě nezahrnuje  jen mléko, jogurty a sýry, ale i potraviny, v nichž bychom mléčnou bílkovinu neočekávali. Přehled potravin obsahujících bílkovinu kravského mléka je uveden v tabulce. Pokud dítě reaguje i na tak malé množství bílkoviny, které je obsaženo v mateřském mléce, bude stejně reagovat i na mléka s extenzivním hydrolyzátem bílkoviny kravského mléka, a je proto nutné při nedostatku mateřského mléka či jako složku příkrmů používat aminokyselinové preparáty.

Přehled potravin obsahujících bílkovinu kravského mléka:

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015