Vyrážky v dětském věku

Vyrážky v dětském věku - obrázek
Vyrážky v dětském věku - obrázek

Vyrážky na alergickém  podkladě mívají charakter kopřivky (odborně urtika) a jsou silně svědivé a vytvářejí ostře ohraničené pupeny. 

Vyrážka se vysévá rychle, během minut, a mizí obvykle do několika hodin po ukončení  kontaktu s alergenem. Vyvolávajícím podnětem bývá štípnutí hmyzem, kontakt s kopřivou a další. Nemusí se však jednat jen o kontaktní alergen, kopřivkou se může projevit i potravinová či inhalační alergie.
V těchto případech může dojít k jejímu opakovanému výsevu na zcela různých místech v průběhu 1–2 dnů.

Nesvědivé vyrážky, které zaujímají charakteristické rozložení na kůži a jsou doprovázené zvýšenou tělesnou teplotou, jsou typické pro dětská exantémová onemocnění. Jsou charakteristickým projevem páté a šesté nemoci, spály, eventuálně i zarděnek a spalniček.

Mnohočetná prokrvácení kůže (odborně petechie) s horečkou, významnou změnou chování a eventuálně drážděním mozkových plen mohou být známkou závažného infekčního onemocnění způsobeného zejména meningokoky. Tyto projevy jsou indikací k neprodlené návštěvě lékaře. Petechie či větší prokrvácené plochy (odborně  sufuze) jsou typické tím, že po zatlačení prstem nevyblednou.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015