Hojení porodních poranění

Hojení porodních poranění - obrázek
Hojení porodních poranění - obrázek

Uvnitř dělohy, v místech, kde byla zakotvena placenta, je po porodu velká ranná plocha. V děloze jsou zbytky krevních sraženin, zbytky plodových obalů a zbytky přepážek placenty. Potrhané tkáně postupně odumírají. Ranná plocha tvoří sekret, tekutinu, která tyto zbytky odplavuje, nazýváme ji očistky (odborně lochie).

Vzhled očistků se postupem šestinedělí mění. V prvních třech dnech převažuje krev, očistky jsou krvavé, s příměsí útržků tkáně. Koncem prvního týdne šestinedělí ubývá příměsi krve, očistků je méně a mají nahnědlou barvu. Ve druhém týdnu po porodu přibývá v očist­cích bílých krvinek. Jsou špinavě žluté, stále jsou v nich ještě útržky tkání. Ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen, dostávají šedobílou barvu.

Jeden typ očistků přechází plynule v druhý. Očistky mají mdlý zápach. V dutině dělohy nejsou bakterie, ale v pochvě ano, a proto se zde zcela běžně očistky infikují. Takže do vložek zachycené očistky jsou vysoce infekční a s jako takovými je třeba zacházet.

Nedělka si má často vložky vyměňovat a nemá je brát do ruky použitou stranou. Použité vložky by se měly odkládat do zvláštní nádoby. Po výměně vložky si přesto vždy umyjte ruce mýdlem. Chráníte tak před infekcí nejen své dítě, ale i sebe. Zabráníte tak tomu, abyste se znečištěnýma rukama dotkla prsů, zejména bradavek.

Trhliny hráze, event. rána po nástřihu hráze a trhlinky děložního hrdla jsou řádně chirurgicky ošetřené a obvykle se hojí bez komplikací. Neošetřená poranění zprvu krvácejí, pak mokvají.

 


Porodnická "Jednotka intenzivní péče" (zkratka JIP) slouží ke kontrole životních funkcí matky po provedené porodnické operaci, nejčastěji po císařském řezu. Operantky stráví na JIP obvykle necelých 24 hod.

Místní anestezie u císařského řezu je výhodná i pro pooperační období. Matka nespí vlivem léků, které se použily pro celkovou anestezii, může po douškách i pít, neboť nehrozí životu nebezpečné zvracení, jak se může po operaci, v hlubokém spánku, stát.


Císařský řez v místní anestezii umožňuje matce mít ničím nerušený kontakt se svým dítětem. Bezprostředně po operaci má žena na prstu senzor, kterým se vyhodnocuje míra okysličení krve. V případě nepravidelnosti se automaticky spouští signalizace

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015