Kojení v sedě

Poloha v sedě
Poloha v sedě

Polohy  vsedě

Poloha klasická

Poloha klasická je nejpřirozenější jak pro matku, tak i pro dítě. V této poloze si Matka kolem svého pasu položí kojící polštář, dítě na polštáři spočine na boku tak aby jeho břicho bylo v přímém kontaktu s břichem matky, ústa dítěte směřují nejkratší cestou k bradavce, spodní ruka dítěte objímá prs zespodu a horní ruka spočina na prsu. Levá ruka matky uchopí levý prs a pravá ruka jemným tlakem na horní části zad dítěte udržuje správnou polohu. Je nutné umožnit dítěti mírný záklon pro ideální polykání a dýchání dítěte. 

Poloha madony,  kolébkaMatka drží dítě široce  otevřenou dlaní jedné  ruky až po loket, druhou  drží prs na straně podpírající paže. Vhodná je její podpora pomocí  polštáře položeného na kolena či podložení nohy stoličkou.  Spodní  ruka dítěte je pod prsem nebo za zády matky, aby byl kontakt s matkou co nejtěsnější.

Boční držení, fotbalovéTato poloha je vhodná pro nedonošené děti, které jen obtížně sají, a dále pro ženy s velkými prsy či plochými  bradavkami. Dítě leží na matčině předloktí.  Matka mu rukou podpírá ramínka, přičemž prsty podpírají hlavičku. Nožky dítěte jsou podél matčina boku, chodidla se nesmějí  o nic opírat. Matčino předloktí  je podloženo polštářem.

Poloha  tanečníkaPoloha tanečníka je též použitelná u dětí nedonošených  či špatně sajících. Dítě je pevně podpíráno  paží opačné strany, než je kojící prs, naopak prs je podepírán rukou téže strany. Z této polohy je možné se přesunout  na druhý prs do zadní polohy.

Poloha  v poloseděTato poloha ulevuje matkám po císařském řezu. Matka drží dítě obdobně  jako u polohy klasické, mezi dítě a matku je však vložen polštář či podložka pro omezení tlaku na jizvu. Polštářem můžeme podložit i pokrčená kolena a záda matky.

 
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Honzík PhD., prof..MUDr. Antonín Pařízek, CSc.,