Předporodní příprava

Předporodní příprava - obrázek
Předporodní příprava - obrázek

Dnes již v České republice snad neexistuje těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela. V posledních letech u nás porodnictví prošlo velkou změnou. Odborná stránka zůstává standardně na vysoké úrovni, ale nastal vysoký nárůst budoucích matek, které se o své těhotenství více zajímají již předem, starají se o vše okolo porodu a šestinedělí.

Informují se o péči o ditě, o přítomnosti partnera u porodu a v neposlední řadě i o aktivity určené přímo těhotným. Hlavním zdrojem informací je vybudovaný vzdělávací systém, v němž obvykle přednášejí porodní asistentky a který se nazývá před­po­rodní příprava.

Základem této přípravy je připravit matku na duševní a tělesné změny, které k těhotenství a pozdějšímu mateřství neodmyslitelně patří. Navíc má za úkol zmírnit nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, snížit strach z porodních bolestí a minimalizovat obavy o dítě. Má také i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Předporodní příprava bývá rozdělena na dvě části, část teoretickou a praktickou.

Teoretickou část vedou zkušené porodní asistentky. Bývá zpravidla rozdělena na několik lekcí, v nichž se dozvíte o výživě v těhotenství a v šestinedělí. Budou vám poskytnuty praktické rady pro budoucí matky, jako je výbava pro dítě, věci, které jsou potřeba do porodnice, co je nutné zařídit ještě v těhotenství, proškolení partnera k porodu a kdy máte jet do porodnice. Porodní asistentky vám vysvětlí průběh porodu, možnosti v tišení porodních bolestí, průběh kojení a šestinedělí a zmíní i základy péče o dítě.

 

Na porodní sál je vhodné zvolit přiměřené oblečení

Praktická část obsahuje cvičení, které je pro budoucí matku velice důležité. Jakoukoliv aktivitu v průběhu těhotenství je nutné vždy konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Intenzitu pohybu zvolte podle toho, zda jste již před otěhotněním cvičila, či nikoliv. Pokud ano, pak lze v aktivitách pokračovat. Pokud ne, pak není těhotenství dobou vhodnou na to, abyste vše dohonila, ale vyberte si takové cvičení, které je vhodné a pro těhotné doporučené.

Pokud budete během těhotenství aktivní, věřte, že fyzickou námahu během porodu budete lépe snášet, dokonce některé studie ukázaly, že u matek, které cvičily, se porody zkracují, snížuje se výskyt komplikací a ženy se po porodu rychleji zotavují. Součástí předporodní přípravy je také nácvik správného dýchání během porodu, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh a v neposlední řadě i relaxace.

Připravené matky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tím znatelně ulehčují.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015