Drobné obtíže na začátku těhotenství

Drobné obtíže na začátku těhotenství - obrázek
Drobné obtíže na začátku těhotenství - obrázek
 
Od 3. týdne do 4. měsíce se objevuje ranní zvracení, nauzea a nadměrné slinění. Jsou časté, ale neškodné.
 

Nauzea a zvracení

Co doporučí lékař…

  •  léky proti zvracení (odborně antiemetika) a proti nevolnosti. Pokud zvracíte příliš často a hubnete, je nutné lékařské vyšetření.
Jak si mohu pomoci sama…
  • Pokud se nejhůře cítíte po ránu, zkuste sníst něco jednoduchého, třeba piškot nebo suchar. A to pokud možno ještě předtím, než vstanete z postele. Na nočním stolku mějte připravené pití. Napijte se ještě dříve, než vstanete. Pokud nevolnost přetrvává po celý den, pokuste se jíst a pít méně a častěji. Je dobré se vyhnout tučným potravinám a mléčným nápojům. Některé ženy popisují zmírnění obtíží, pokud pozřou nápoje s hroznovým cukrem nebo sladkosti. Jiným pomáhají spíše rostlinné prostředky, jako jsou čaje ze zázvoru, máty nebo heřmánku. Hlavní rada – vyhýbejte se pokud možno stresům a co nejvíce odpočívejte.

Recept na zázvorový čaj
Do čajové konvice vložte čajovou lžičku rozemletého nebo nastrouhaného zázvoru. Ten pak přelijte vroucí vodou a nechte několik minut vylouhovat. Poté přeceďte do sklenice nebo do šálku. K ochucení nápoje je vhodný med.

 

Slinění

V těhotenství se někdy nadměrně zvyšuje slinění, po porodu tento jev mizí.
 
Co doporučí lékař…
  • léčba obvykle bývá neúčinná.
Jak si mohu pomoci sama…
  • zde není pomoci. Stará rada: snažte se sliny polykat – je sice racionální, neboť chrání před nadměrnou ztrátou tekutin (odborně dehydratací), ale neřeší obtíž.
 
Jednoduchý tip jak předejít nebo zmírnit ranní obtíže: ještě než vstanete, napijte se například pomerančového džusu a snězte třeba sladký piškot.
 
 
Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015