Léky na kašel

Léky na kašel - obrázek
Léky na kašel - obrázek

Kašel je dalším příznakem, který doprovází nachlazení. Kašel může být suchý (bez vykašlávání) nebo vlhký (produktivní) s vykašláváním hlenu. K tlumení se používají léky, tzv. antitusika. Nadměrné potlačování kašle však není žádoucí, protože může docházet k zadržení infikovaného hlenu. Jako bezpečné antitusikum v těhotenství je používán dextromethorphan (obsažen v přípravku Robitussin antitusikum, Stoppex tablety).

Ke zlepšení odkašlávání se používají různé typy expektorancií (léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest. Jako expektorancia lze použít po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem také různé typy průduškových čajových směsí nebo bylinné sirupy (jitrocel, mateřídouška, lípa).

Jak již bylo uvedeno, ne všechny čajové směsi a byliny jsou ale vhodné pro užívání v těhotenství!

 

Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu (ACC long, Mucobene, NAC AL 600). Na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující ambroxol (Ambrobene, Mucosolvan) nebo bromhexin (Bromhexin 12 BC, Bromhexin 8 KM).

Naopak guajfenesin (např. Coldrex broncho sirup, Guajacuran tbl., Medexpecto, Olynmuco) se nesmí používat v prvním trimestru, ale nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.


V kapkách i sirupech je nutno sledovat obsah farmaceutické pomocné látky propylenglykolu, který je sám o sobě škodlivý pro plod, a dále pak obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015