Klaudie

V občanském kalendáři má tento den svátek Klaudie

Základem je latinské slovo claudus, jež znamenalo "kulhavý".

Na jednoho nositele tohoto jména platí vysvětlení zcela přesně: jeho mužskou podobu totiž nosil císař Claudius, který vládl v letech 41-54 římskému impériu, a ten skutečně kulhal. Byl zvláštním císařem. Panoval s rozvahou a bez zbytečných ukrutností, to skutečně nebývalo v Římě zvykem. Byl spíše spisovatelem a historikem než vladařem.

Žen se jménem Klaudie nebo také Claudie je na světě bezpočet. Snad nejznámější z nich je nádherná žena jménem Claudia Cardinalová. Slavná italská herečka se proslavila především ve filmech Statek, Rocco a jeho bratři, Krásný Antonio, Stárnutí, Gepard, Kůže a v mnoha dalších rolích.

Domácí podoby: Klauda, Klaudin(k)a, Klaudička, Klo, Klaudy ap.
Slovensky, polsky, maďarsky: Klaudia
Něměcky: Klaudia, Claudia
Anglicky: Claudia, Gladys
Francouzsky: Claude, Claudie
Holandsky, dánsky, norsky, italsky: Claudia
Španělsky: Claudin(n)a
Rusky: Klavdija
Srbochorvatsky: Klaudija

Jmeniny: 5. května

V církevním kalendáři slaví svátek Gothard (Godehard). Toto staroněmecké jméno je složeno ze slov Gott ("Bůh") a hart, což znamená "tvrdý" nebo "silný". Proto se toto jméno překládá jako "v Bohu silný".

Oslavenec Gothard z Hildesheimu se narodil roku 960 v Reichersdorfu (Bavorsko) v rodině chudého rolníka. Mniši z nedalekého kláštera si brzy povšimli bystrého hocha a poskytli mu veškeré vzdělání. Ve třiceti letech složil Gothard řádové sliby a stal se z něho benediktinský řeholník. Během několika málo let se stal převorem a brzy nato i opatem. Pod jeho rukou klášter vzkvétal, a tak není divu, že roku 1022 byl na přání samotného císaře Jindřicha II. vysvěcen na hildesheimského biskupa. V následujících letech vzniklo v jeho diecézi kolem 30 nových klášterů a vyrostly nové školy. Biskup byl všeobecně velmi oblíben, a tak když 5. května roku 1038 zemřel, oplakávali jej všichni bez rozdílu. Byl pohřben v hildesheimském dómu, papež Inocenc jej svatořečil již v roce 1131. Gothard se stal prvním světcem z Bavorska, který byl kanonizován. Od té doby je patronem zedníků a modlí se k němu všichni, kdo mají dnu a revmatismus. I u nás máme na Gotharda svoji památku - má kostel v Praze -Bubenči, kde je vyobrazen na oltáři. Toto barokní dílo namalovala malířka Barbora Kraftová a jedná se o její jediné dílo u nás.

 

 

Zdroje:
Knappová M. Jak se bude Vaše dítě jmenovat, Academia, Praha 1999

LIBRI