Gynekologické a poporodní sledování

Gynekologické a poporodní sledování - obrázek
Gynekologické a poporodní sledování - obrázek

Gynekologické sledování

Péče o ženy s těhotenskou cukrovkou, které jsou uspokojivě léčené dietou, se v zásadě neliší od standardní péče o zdravou těhotnou ženu a není důvodem k vyvolání porodu nebo ukončení těhotenství před termínem porodu. Koncem těhotenství  se zpravidla provádí jedno ultrazvukové vyšetření plodu navíc.

Ženy s těhotenskou cukrovkou léčenou vyššími dávkami metforminu nebo inzulinu a ženy s neuspokojivě kompenzovanou cukrovkou bez ohledu na léčbu by měly být sledovány v perinatologickém centru. Tyto ženy by neměly přenášet. K vyvolání porodu se přistupuje nejpozději ve stanoveném termínu porodu. Samotná diagnóza těhotenské cukrovky není důvodem k ukončení těhotenství císařským řezem.

Poporodní sledování

Po porodu se léčba metforminem a inzulinem ukončuje. I nadále je vhodná racionální strava s omezením příjmu živočišných tuků a jednoduchých sacharidů. Ženy, které byly sledovány pro  těhotenskou cukrovku, mají vysoké riziko vzniku diabetu v dalším průběhu života (až v 60 %). Proto by měly  být  i po porodu sledovány praktickým lékařem nebo diabetologem a za 6–12 měsíců po porodu by měly podstoupit kontrolní oGTT. V případě plného kojení je test vhodné odložit do doby, než bude možné jeho  provedení bez kojení bezprostředně před a během testu. Další oGTT se vyšetřuje za 1 rok a dále  má být kontrolována jednou ročně glykémie na lačno a oGTT jednou za 3 roky. Prevencí vzniku diabetu je udržení normální tělesné hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita (5krát týdně 30–45 min, stačí rychlá chůze).

Ženy s těhotenskou cukrovku jsou podporovány v kojení. Kojení snižuje výskyt pozdější nadváhy a obezity dítěte.

Informace pro pacientky, vše o těhotenské cukrovce, jídelníček, e-poradna:

www.tehotenskacukrovka.cz

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015