Časné příznaky u meningokokové infekce

__ADV__Doktor Matthew Thompson se svými kolegy z oxfordské univerzity analyzovali v rámci své studie časné příznaky meningokokové infekce. Výsledky uveřejnili v lednovém čísle časopisu The Lancet.

Do studie bylo zahrnuto celkem 448 případů meningokokové infekce u dětí mladších 16 let. Jejich rodiče a praktičtí lékaři vyplnili dotazník dotazující se na časné příznaky infekce ještě před hospitalizací. Z 448 případů bylo 103 ( ve 23%) fatálních a mikrobiologickými technikami byla potvrzena diagnóza u 373 případů. U zbývajících byla diagnóza určena na základě přítomnosti kožní vyrážky a meningitidy nebo přímo septického šoku.

Časový rámec pro určení diagnózy byl velmi těsný, neboť většina dětí měla v prvních 4 až 6 hodinách pouze nespecifické příznaky, ale během 24 hodin byl jejich zdravotní stav kritický. Pouze 165 dětí (51%) bylo hospitalizováno po první návštěvě u lékaře a průměrný čas od začátku příznaků do hospitalizace byl 19 hodin.

Přitom časné příznaky sepse zahrnující bolest nohou, chladná akra končetin a abnormální barvu kůže byly přítomny u 72% dětí během prvních 8 hodin. Klasické příznaky (hemorhagická vyrážka, meningismus a porucha vědomí) se objevily později za 13 až 22 hodin.

Vědci uvedli, že identifikovali tři důležité klinické příznaky – bolest nohou, chladné ruce a nohy a abnormální barvu kůže – to jsou příznaky časné meningokokové infekce u dětí a adolescentů.

 

zdroj: MEDICINA.cz, Lancet 

Témata: