Historie porodnictví: srostlé kostry, plody v lihu i železné pesary

Česko patří k zemím s nejnižší porodní úmrtností na světě. Než se ovšem k tomuto výsledku doktoři dopracovali, muselo porodnictví projít i takovými obdobími, kdy porodníci předčasně usmrcené, ještě nenarozené dítě vytahovali po částech speciálními kleštěmi, aby zachránili aspoň matku.

I tyto speciální kleště jsou k vidění na unikátní výstavě o vývoji evropského porodnictví v Národním muzeu. Mezi další zajímavé exponáty patří egyptská mumie dvouletého dítěte, srostlé kostry dvojčátek, zárodky lidských plodů v lihu, lebky a kostry s vývojovými vadami, ale také prastaré kovové pesary pro zabránění nechtěného otěhotnění.

"Nahlédneme-li do dějin lidstva, zhrozíme se, kolik energie, času, zkušeností a umu bylo vynakládáno na vzájemné zabíjení. Dějiny porodnictví naopak dokumentují jedno z nejvýznamnějších civilizačních vítězství. Porodníkům se ovšem zpravidla, na rozdíl od masových válečných vrahů, nestaví oslavné jezdecké pomníky," připomínají organizátoři výstavy, která před dvěma lety začala v Bruselu a po putování Českou republikou je její konečná zastávka v Praze.

Obětavé i negramotné porodní báby
Expozice s názvem Evropa, kolébka vědeckého porodnictví představuje bezmála 250 předmětů. Jedna část je věnovaná i porodním babám, které velice obětavě pomáhaly dětem na svět. I když velice často byly zcela negramotné a navíc i dost pověrčivé.

Poměrně dlouhé období "babického porodnictví" dokumentují unikátní modely rodiček z vosku a slonové kosti ze 17. století, které se používaly při výuce nových adeptek na porodní bábu.

Jsou sice velice krásné a umělecky vyvedené, ale jejich výuková hodnota je nevalná.

Vývoj samotného vědeckého porodnictví ukazují především porodnické nástroje. Jsou mezi nimi například dokonalé měřící přístroje ženské pánve, narkotizační masky, transfúzní souprava pro přenos krve z člověka na člověka nebo nástroje na zmenšovací operace plodu.

Ze všech savců to má člověk nejhorší
Jedna část výstavy je věnována i péči o narozené dítě a vzniku specializovaného oboru pediatrie. Zdokumentován je mimo jiné světově úspěšný boj za likvidaci první infekční choroby - černých neštovic.

Jako názorná ukázka toho, kam až se porodnictví v dnešní době dostalo, slouží návštěvníkům výstavy videoprojekce skutečného porodu.

"Nejkomplikovanější porod ze všech savců má člověk. Překážkou totiž bývá úzká pánev, velká hlava nebo velikost plodu, což u ostatních savců není," poznamenal profesor Antonín Doležal, pod jehož vedením celá výstava vznikala.

Kdy a kde
Výstavu Evropa, kolébka vědeckého porodnictví můžete navštívit v Národním muzeu v Praze od 7.5. do 30.8. 2009.

 

 

Autor: Petra Barochová, iDNES.cz