Lidí s virem HIV v Česku stále přibývá

__ADV__Lidí s virem HIV v Česku stále přibývá, varují odborníci. Zatímco loni přibylo 90 případů, za první čtyři měsíce letošního roku již laboratoře odhalily 51 nově infikovaných. Přitom ještě na počátku devadesátých let připadal stejný počet na celý rok. Společnost se přestala této nemoci obávat a ztratila bdělost, řekla Marie Brůčková ze Státního zdravotního ústavu.

Lékaři v Česku již evidovali celkem 878 HIV pozitivních, u 199 z nich se rozvinula nemoc AIDS. Zatím jí podlehlo 119 Čechů. Statistiky ale uvádějí pouze výsledky laboratorních testů, skutečný počet nemocných může být podle Brůčkové pětkrát až desetkrát vyšší.

Přestože počty nemocných rostou, stát dává na léčbu a prevenci rok od roku stále méně peněz. Zatímco v roce 1996 vynaložil na léčbu, prevenci a bezplatné testování 66,9 miliónu korun, pro letošek plánuje 19 miliónů. "Kdo chce děti učit nepřímou úměrnost, tak ať si vezme tato čísla, stoupá počet pozitivních a klesají peníze," řekl již dříve tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý.

"Současné generace neznají to, co znaly generace dřívější, totiž umírání na onemocnění AIDS, teď se všude dočtou, že se AIDS dá léčit," upozornila Brůčková. S nárůstem infikovaných se podle expertů potýkají i západoevropské země. Hotovou explozi ale zažívají, zejména mezi injekčními uživateli drog, bývalé země Sovětského svazu.

V České republice tvoří drogově závislí zhruba šest procent nakažených. Nejčastěji se virus přenáší homosexuálním stykem mezi muži, takto jej získala více než polovina nakažených. Brůčková však upozornila, že téměř třetina infikovaných se nakazila při heterosexuálním styku. Mezi pozitivně testovanými také přibývá žen.

Lidé by měli využívat bezplatné anonymní testování
Lidé by podle odborníků měli využívat bezplatné anonymní testování na HIV infekci. Včasným odhalením HIV infekce se zamezí ohrožování sexuálních partnerů nebo společných uživatelů injekčních drog. Na testy je nutné přijít dva až tři měsíce od posledního rizikového chování. V ambulanci Domu světla v pražském Karlíně provádějí bezplatné anonymní testování každé pondělí od 16:00 do 19:00 a každou středu od 09:00 do 12:00.

Loni mělo na celém světě virus HIV v krvi 40,3 miliónů lidí, což je více než kdykoli v minulosti. V mnoha částech světa smrt jednoho z rodičů následkem AIDS zničí více rodin než rozvod. V roce 2003 takto osiřelo 15 miliónů dětí, 80 procent z nich žije v subsaharské části Afriky.

 

zdroj: ČTK

 

Témata: