Ojedinělá technika odběru pupečníkové krve

Ojedinělá technika odběru pupečníkové krve - obrázek
Ojedinělá technika odběru pupečníkové krve - obrázek

V České republice se začala používat zcela ojedinělá technika odběru pupečníkové krve, která se využívá k léčbě smrtelných onemocnění. Tato technika má zajistit větší počet získaných kmenových buněk a tím zvýšit šanci na záchranu života při transplantaci.

 

Unikátní metoda v sobě spojuje běžný odběr pupečníkové krve z cév pupečníku s odběrem této krve z placenty.

 

„Tato ojedinělá metoda se již používá na Slovensku, odkud jsme se ji rozhodli přenést do České republiky,“ uvádí Mgr. Tomáš Pavlíček, country manažer rodinné banky pupečníkové krve, CORD BLOOD CENTER. „Jako první ji začala budoucím rodičům nabízet Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Nyní tento kombinovaný odběr provádí téměř 70 % porodnic po celé ČR,“ dodává Mgr. Pavlíček.

 

Nová technika sestává ze dvou kroků, první krok se provádí bezprostředně po přestřižení pupeční šňůry, před porodem placenty. Druhý krok následuje po jejím porodu, kdy se provede odběr z placenty. Odběr pupečníkové krve dítě ani matku nijak nezatěžuje, neprodlužuje porod a je zcela bezpečný a bezbolestný.

 

„Je třeba mít na mysli, že každý mililitr pupečníkové krve získaný navíc rozhoduje, protože zvyšuje šanci na úspěšné využití vzorku. Jsme velmi potěšeni, že můžeme jako jediní v Brně tuto metodu odběru pupečníkové krve nabídnout nastávajícím rodičům,“ uvádí MUDr. Ivan Huvar, CSc., primář Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Milosrdných bratří v Brně.

 

Pupečníková krev může zachránit život, protože obsahuje kmenové buňky, které se transplantují při závažných onemocněních, obdobně jako kostní dřeň. Krom léčby poruch krvetvorby probíhá po celém světě řada výzkumů dalšího využití pupečníkové krve, z nichž první optimistické výsledky naznačují klinické studie léčby diabetu I. typu nebo dětské mozkové obrny.