Zásady správného spánkového režimu u kojenců a batolat

Zásady správného spánkového režimu u kojenců a batolat
Zásady správného spánkového režimu u kojenců a batolat

S režimem je doporučeno začít již ve věku 3 měsíců, kdy se spánek dítěte začíná diferencovat. Dítě by mělo spát ve vlastní postýlce, a to pouze v poloze na zádech. U dětí do 6 měsíců je vhodné postýlku umístit do ložnice rodičů, vedle postele matky.

  • Prostředí ke spánku má být příjemné  – vhodná je tichá a neosvětlená místnost s teplotou kolem 20–22 °C. Důležitý může být předmět/rituál, který pomáhá dítěti při usínání, jako je dudlík nebo v případě dětí starších 12 měsíců oblíbená hračka, náhradní objekt však nemá být rádio či televize.
  • Doba ukládání ke spánku, ale i doba vstávání by měla být každý den, včetně víkendových dnů, podobná s dodržováním stále stejného sledu činností, které jsou pro dítě jakousi přípravou ke spánku (například koupání, povídání, zpívání, pohlazení).  Cílem je navození podmíněných reflexů dítěte. Snažíme se vyhnout asociaci s kojením, houpáním a nošením v náručí, posouvání ukládání ke spánku do pozdějších  večerních a nočních hodin, či naopak brzkému rannímu vstávání z důvodu cestování rodičů. Do postýlky by se dítě mělo ukládat ospalé, ale ještě bdělé.
     
  • Dítě nemá chodit spát hladové, ale ani jíst bezprostředně před spaním. U dítěte staršího 6 měsíců lze vynechat noční stravu, a dopřát mu tak již alespoň 6 hodin trvající souvislý spánek. Při špatném režimu se dítě může naučit například probouzení na pití, což je zlozvyk, který se jen velmi špatně odnaučuje. V anglosaské literatuře se používá termín learned-hunger neboli naučený pocit hladu.
     
  • Pokud dítě při usínání pláče, rodič by je měl utěšovat slovně, případně pohlazením, ale nikdy by je neměl brát z postýlky a rozsvěcovat. Rodiče nemusí vstávat ke každému křiku při nočním probuzení - je vhodné dát dítěti šanci se samo uklidnit a znovu usnout.
     
  • Z psychologického hlediska je velmi nevhodné používat dětský pokoj či postýlku k trestu dítěte v průběhu dne.
     
  • Kojenec i batole má mít dostatek spánku i během dne. Odpolední  spánek podporujeme do věku 3–4 let, ale u dítěte staršího jeden rok by mezi odpoledním spánkem a večerním  ukládáním mělo být dítě vzhůru alespoň 3,5 hodiny. Dítě s nedostatkem spánku přes den se v noci častěji budí.

V závažných případech je nezbytné kontaktovat Centrum spánkové medicíny 
(www.sleep-society.cz).

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015