Medikamentózní porod

Medikamentózní porod - obrázek
Medikamentózní porod - obrázek

Porod, v jehož průběhu jsou podávány léky k úpravě děložní činnosti, se nazývá medikamentózní. Většinou jsou podávány léky k posílení nebo vyvolání děložních stahů nebo léky tlumící děložní stahy či uvolňující  křečovité stahy.

Slabé děložní stahy se, zejména  v I. porodní  době, zesilují  podáním oxytocinu v pomalé nitrožilní  infúzi. Slabá činnost dělohy se někdy vyvine po původně  normální činnosti,  často z vyčerpání děložního svalstva. Není-li v těchto případech jiný porodnický problém, mohou se rodičce i v I. porodní době podat léky k usnutí a útlumu děložních kontrakcí. Po spánku, kdy si často žena psychicky i fyzicky odpočine, obvykle porod pokračuje  normálně.

Silné děložní stahy, zejména časté, intenzivní  a dlouhotrvající, mohou ohrožovat plod nedostatkem kyslíku. Při každé děložní kontrakci se stahuje svalstvo dělohy. Při každém stahu i normálně nastává ve stěně dělohy, tedy i v placentě, snížení průtoku krve. Je-li pro nadměrnou  činnost dělohy snížení zásobení krve nadměrné, pak se může začít dítě »dusit«. Pokud není jiný porodnický problém, podávají se léky tlumící děložní činnost (odborně tokolytika). Pokud léky nepomohou, musí se porod v zájmu plodu ukončit císařským řezem.

Okolo medikamentózního porodu  se vyrojilo v poslední  době množství mýtů, které jsou mnohdy ku škodě porodnické praxe. Veřejnosti je podsouváno, že podání jakéhokoliv léku u porodu je na škodu, resp. nepodávání jakéhokoliv léku je někdy povyšováno za hlavní prostředek, jak docílit tzv. přirozeného porodu. Argumenty, resp. mytizování škodlivosti léků u porodu, jsou mnohdy natolik absurdní, že nad nimi odborník jen nevěřícně  nebo spíše rezignovaně mávne rukou. Jakkoliv zdánlivě malicherná informace však může v dnešní internetové  době spustit lavinu dezinformací. Rodičky, které této pochybné ideologii podlehnou a odmítají indikovanou medikamentózní pomoc, si mohou v některých případech zkomplikovat život. Je třeba dodat, že dnes podávané léky v porodnictví byly podrobeny až úzkostlivě pečlivému zkoumání a jsou z hlediska matky i dítěte bezpečné.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015

 

 

Témata: