Prodloužené těhotenství

Prodloužené těhotenství - obrázek
Prodloužené těhotenství - obrázek

Přenášení je prodloužení těhotenství o 14 a více dnů, a to i přes správně vypočítaný termín porodu (281 dnů po prvním dni poslední menstruace, 267 dnů po ovulaci). Takto časově vymezené přenášení ještě nemusí znamenat, že plod je »přezrálý«, naopak, někdy i po normální délce těhotenství má novorozenec známky přenášení. Skutečné přenášení je prodloužení těhotenství, když jsou známky, že placenta již nestačí krýt potřebu plodu. Takových přenášení je asi 2,5 % ze všech porodů.

Přenášené plody jsou ohroženy ještě v děloze a zejména za porodu, kdy během kontrakcí dělohy se již placenta nemusí dobře prokrvovat a dítěti může hrozit nedostatek kyslíku. Proto je třeba každou těhotnou přenášející o 10 a více dnů hospitalizovat, vyšetřit funkce placenty a také provést vyšetření ultrazvukem.

Léčení spočívá v ukončení těhotenství, nejčastěji umělým vyvoláním porodu. Přezrálí, »přenášení« novorozenci mívají stařecký, vrásčitý obličej, zelenožluté zbarvení kůže na tělíčku a plodových blanách, v kožních řasách se olupuje povrchová vrstva kůže a chybí její jemné ochlupení a mázek. Šourek u chlapců a stydké pysky u děvčátek jsou zarudlé, na dlaních ruček je macerovaná kůže (»ruce pradleny«), nehty dlouze přesahují špičky prstů.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015