Partner a těhotenství

Partner a těhotenství - obrázek
Partner a těhotenství - obrázek

Název této kapitoly je zvolen záměrně pro celé těhotenství. Všude se dočtete o partnerech při porodu, ale málokdo si uvědomí, že role partnera nezačíná samotným porodem, ale již mnohem dříve.

Dnes jsou partneři více než v minulosti do celého děje zapojeni. Doprovázejí těhotné na kontroly do těhotenských poraden, jsou přítomni u ultrazvukových vyšetření plodu, navštěvují přípravné kurzy k porodu, společně se svojí ženou vybírají porodnici a chodí na její prohlídku. V neposlední řadě i partneři prožívají spoustu nových pocitů radosti z příchodu dítěte, ale i obavy o jeho zdraví.

Pokud váš partner ještě není přesvědčen, zda chce být s vámi u porodu, tak není vhodné jej do něčeho nutit, spíš mu zkuste nabídnout, že se spolu půjdete podívat na nějaký z pří­prav­ných kurzů pro budoucí otce. Tyto kurzy bývají přínosné, muži se zde dozvědí mnoho potřebných informací týkajících se těhotenství a porodu. Mohou se zeptat na věci, které jim doposud nejsou jasné a které si zatím nedokážou představit.

Kurzy budoucím otcům poskytnou informace, aby se na porodním sále cítili lépe. Díky nim budou i více aktivní, a tím samozřejmě i větší oporou svým partnerkám. Kurzy zpravidla vedou zkušené porodní asistentky, které zodpoví všechny dotazy. Ukážou, jak připravit pro rodící ženu úlevové polohy při porodních bolestech, jak mohou ženu masírovat, což také pomáhá ve zmírňování bolestivých prožitků. Budoucí otcové se dále učí, jak mají pomáhat ženě správně dýchat, relaxovat ap., jsou předem připravováni na hormonální změny, se kte­rými budou souviset proměny nálad matek v šestinedělí.

Pokud ani tyto kurzy nepomůžou vašeho partnera přesvědčit o přítomnosti u porodu, nemusíte se bát, že je vše ztraceno. Mnozí tatínci si to rozmyslí na poslední chvíli, kdy už budete na porodním sále. Sami zjistí, že to není tak hrozné, jak si původně představovali.

Každý doprovod na porodním sále by měl vědět, že při jakémkoliv zaváhání nebo nezvládnutí situace může kdykoliv v průběhu porodu odejít a že jeho role bude zastoupena porodní asistentkou.

Všichni otcové, kteří u porodu byli, téměř bez výjimky tvrdí, že je to nezapomenutelný zážitek, který je ovlivnil na celý život.

Partner u porodu má nárok, aby mu zaměstnavatel udělil jeden den volna.

Totéž platí i pro odvoz matky s dítětem z porodnice. Velmi přínosné je, když si váš partner na první dny po propuštění z porodnice může vzít dovolenou, je vám v této náročné době nápomocen a podělí se s vámi o péči o novorozence.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.