Porod bez bolesti

Porod bez bolesti - obrázek
Porod bez bolesti - obrázek

Pro tlumení bolesti při porodu je možné použít účinnou a bezpečnou inhalační směs s analgetickým účinkem. Tato směs je složena z medicinálních plynů: 50% oxidu dusného (N2O) a 50% kyslíku (O2). Zbaví Vás strachu, úzkosti, potlačí bolest během kontrakcí při zachování plného vědomí. Vyznačuje se velmi rychlým nástupem i ústupem účinku. Její použití je bezpečné a neinvazivní. Inhalaci je možné kombinovat s jinými bolest tišícími prostředky. Má minimum nežádoucích účinků a nepůsobí na plod. Může se dostavit euforie, sucho v ústech nebo lehká závrať (točení hlavy), které ihned po ustání inhalace odezní. Podávání je možné i u běžných onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, astma, alergie, onemocnění štítné žlázy a jiné.

Inhalační analgezii je možné aplikovat také u výkonů po porodu, např. u šití nebo manuálního vybavení placenty.

Aplikuje se inhalačně přes náústek s bakteriálním filtrem, nebo přes masku s bakteriálním filtrem. Záleží na schopnosti nadechovat se ústy. Nádechový ventil držíte v ruce – máte tedy dávkování pod kontrolou, intenzitu nádechů si řídíte sama s ohledem na bolest. S inhalací je dobré začít asi 30 sekund před každou kontrakcí. Z praxe víme, že rodičky se velmi rychle naučí odhadnout dobu pro začátek inhalace a aplikaci si následně regulují samy.

Využití je v lékařské praxi velmi široké:

  • gynekologie (např. zavádění tělísek, ambulantní hysteroskopie)
  • stomatologie (např. trhání zubů, sanace)
  • pediatrie (např. odběry, cévkování)
  • gastroenterologie (kolonoskopie)
  • urgentní medicína (např. převazy, repozice)

Po ukončení inhalace můžete po 30 minutách řídit auto.

Využití inhalační analgezie se ukazuje být ideální i při ošetření dětí. Zbavuje strachu, navozuje dobrou náladu a u dětí do 10 let v 90% případů byla zaznamenána úplná amnézie.

Mezi kontraindikace patří hlavně pneumotorax, ileus, kontuze mozku, stavy bezprostředně po operaci srdce a poruchy metabolismu vitamínu B12 a kyseliny listové.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015