5. týden těhotenství

5. týden těhotenství - obrázek
5. týden těhotenství - obrázek

3. týden po oplodnění neboli skutečné stáří zárodku

Zárodek

Vytváří se gestační váček, budoucí placenta, a objevují se první náznaky krevního řečiště. Vzniká třetí zárodečný list. Z každého ze zárodečných listů vzniknou specializované tkáně, z nichž se vyvinou všechny další buňky, později základy všech orgánů a tkání.

Vnější zárodečný list (odborně ektoderm) je základem pro nervový systém, kůži a smyslové buňky očí a uší.

Vnitřní zárodečný list (odborně entoderm) je základem pro orgány trávicí trubice s játry, žlučníkem a žlučovými cestami, pro slinivku břišní, štítnou žlázu a plíce.

Prostřední zárodečný list (odborně mezoderm) je základem pro kosti, svaly, vazivo, cévy, ledviny a částečně pro pohlavní orgány.

Placentární část gestačního váčku postupně přebírá nejen výživu zárodku, ale je rovněž hormonálně aktivním orgánem. Tvoří celou řadu hormonů, zejména estrogeny a progesteron, které dosud produkovalo žluté tělísko. Když placenta převezme funkci tvorby hormonů, žluté tělísko ve vaječníku zaniká a změní se ve vazivovou jizvu.

Na konci třetího týdne po oplodnění má zárodek plochý oválný tvar, vytváří terčík uložený mezi amniovým a žloutkovým váčkem. Na trojlistém zárodečném terčíku je zřetelný základ hlavy a také ocasního konce.

Třetí týden vývoje zárodku (5. týden po poslední menstruaci), skutečná velikost 2 mm

 

Ultrazvukový snímek plodového vejce 3 týdny po oplození

 

18 denní zárodek, vytváří se nervové valy. Je patrný žloutkový váček
Autor: prof. MUDr. J. E. Jirásek, DrSc.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015