Opruzeniny

Opruzeniny - obrázek
Opruzeniny - obrázek

Opruzeniny (odborně  plenková dermatitida) jsou nejčastějším akutním kož­ním problém kojenců a batolat. Objevují se u 50–60 % dětí, a to obvykle v období mezi 9. a 12. měsícem. Dětská kůže je méně odolná a v kontaktu s vlhkým prostředím plen snadno dochází k narušení její ochranné funkce. Stává se tak náchylnější k mechanickému poškození a vniku infekce, která je nejčastěji kvasinkového původu. 

Kůže v oblasti plen je zarudlá a šupinatá, často s doprovodným  výsevem drobných puchýřků, které mohou splývat a tvořit rozsáhlé oblasti mokvání.  U tohoto onemocnění je nejdůležitějším prvkem prevence. Důležitá je častá výměna plen, alespoň 6–7krát denně (u novorozence i častěji) spolu s dostatečnou, ale ne přehnanou hygienou. Zadeček dítěte musíme očistit pečlivě od zbytků stolice pod tekoucí vodou nebo za pomoci navlhčených ubrousků. Pleny mají být kvalitní, musí dobře absorbovat moč a zároveň být do určité míry prodyšné. Velikost plen by měla být přiměřená věku, aby v nich dítě nebylo utaženo a omezeno v pohybu, což nastává nejen u malých, ale i u příliš velkých plen.

Nevhodné je používání čisticích mýdel (odborně detergentní mýdla), která narušují vrchní vrstvy kůže. Při každém přebalování aplikujeme do plenkové oblasti ochranné krémy s obsahem pantenolu, oxidu zinečnatého, vitaminů A, E a rybího oleje. V dnešní době existuje celá řada prostředků určených pro péči o dětskou kůži (například Sudocrem, Sebamed dětský krém, Rybilka/Rybí mast, Infadolan, Menalind pasta, Bepanthen Care mast, Aviril dětský krém).

V teplém prostředí je vhodné ponechat dítě bez plen, což je nejlepší prevence opruzenin (odtud také jiný název pro opruzeniny – zapářka). V léčbě plenkové dermatitidy platí zlaté dermatologické pravidlo: »na mokré mokré a na suché suché«. Znamená to, že před aplikací speciálních  ochranných či léčebných  krémů nebo past musíme mokvavou oblast vysušit pomocí aplikace vysychavých obkladů, například černého čaje. Vlhký čtverec gázy namočený v roztoku vlažného černého čaje přikládáme na místa mokvavého opruzení u rozbaleného dítěte po dobu 10–15 minut. Místo pak necháme spontánně zaschnout. Tento postup opakujeme po každé stolici, nejméně  3–4krát denně. S ohledem na častou kvasinkovou infekci v místě zapářky aplikujeme po vysychavém obkladu krémpasty s antimykotiky (například Pevaryl, Imazol krémpasta). Tento postup však již musí být konzultován s praktickým lékařem pro děti a dorost.

Autor: prof. MUDr. Tomáš Honzík, PhD. a prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015