Dietní doporučení při těhotenské cukrovce

Dietní doporučení při těhotenské cukrovce - obrázek
Dietní doporučení při těhotenské cukrovce - obrázek
  1. Vyloučení volných (jednoduchých) cukrů, jako je bílý a hnědý cukr (řepný i třtinový), med, hroznový cukr atd., a všech potravin a nápojů, které je obsahují:  džusy, limonády, sladkosti, sladké pečivo, různá dochucovadla (kečup, hořčice, majonéza, dresinky), rajský protlak, sterilované a nakládané zeleniny, instantní produkty, ale i paštiky a další uzeniny.
     
  2. Potraviny obsahující složené cukry (polysacharidy neboli škroby), které jsou obsaženy především v pečivu a dalších přílohách (brambory, rýže, těstoviny atd.), nelze ze stravy vyloučit. Ve výživě  jsou stejně důležité jako tuky a bílkoviny, jinak by strava nebyla vyvážená. Jejich příjem je ale nutné omezit na 200–250 g denně, rozložit do 6 denních jídel a dodržet dostatečný interval mezi jednotlivými jídly (2 až 4hodinový).
     
  3. Zpočátku je nutné potraviny obsahující sacharidy odvažovat na kuchyňské váze  a počítat jejich obsah sacharidů (viz tabulka obsahu sacharidů).
     

Snídaně

40 g sach. obyčejný chléb, máslo, margarín, vejce, šunka od kosti, zelenina,
pozor na mléčné výrobky

Přesnídávka

30 g sach. ovoce, mléčné výrobky, pečivo

Oběd

60 g sach. polévka, maso + příloha, zelenina, není vhodné ovoce po obědě

Svačina

30 g sach. ovoce, mléčné výrobky, pečivo

Večeře

60 g sach. viz oběd
2. večeře 30 g. sach. měla by vždy obsahovat složené sacharidy – tzn.  pečivo,
není vhodné samotné ovoce či mléčný výrobek

 

4. Co obsahuje minimální množství sacharidů a nemusíte proto počítat:

  • některé druhy zeleniny: kedlubna, brokolice, salátová okurka, zelená paprika, cuketa, listové saláty, ale také avokádo (ostatní druhy zeleniny obsahují již vyšší množství sacharidů a je nutné je započítávat (viz tabulka obsahu sacharidů)), pozor na kukuřici, obsahuje vyšší  množství sacharidů, podobně jako  přílohy, nutno vážit, podobně je nutné vážit zelený hrášek,
  • maso (kromě hovězích jater), ryby, vejce, máslo, margariny (pomazánkové máslo je mléčný výrobek – nutno počítat, (viz tabulka obsahu sacharidů)) a další tuky.

5. Tuky a bílkoviny obsažené ve stravě nemají přímý vliv na glykémii a jejich příjem není omezen. Je však vhodné to s tuky nepřehánět (omezit tučné maso, smetanové mléčné výrobky).

6. Ovoce také obsahuje jednoduché cukry, ale pokud se najednou nesní více než 1 kus, glykémie zůstává v normě. Ovoce jíme pouze v rámci svačin, nekombinujeme s hlavními jídly, ani se jím nedojídáme mezi  jídly. Zcela nevhodné je doslazované ovoce (kompoty, kandované ovoce, marmelády, včetně dia).

7. Podle naší zkušenosti mají některé těhotné diabetičky po mléku a mléčných výrobcích k snídani vyšší hodnoty glykémie, než  by odpovídalo obsahu sacharidů a než po stejné dávce stejného mléčného výrobku snědeného v jinou denní dobu. V těchto případech je nutné mléko a mléčné výrobky nesnídat a vzít si je např. až k dopolední svačině.

8. Prakticky veškeré celozrnné pečivo v obchodech je dobarvované karamelem nebo sladem a výrazně zvyšuje glykémii. Kupujte proto bílé pečivo a obyčejný chléb. Celozrnným výrobkům dejte přednost pouze, je-li z ověřených zdrojů (bio, domácí).

9. Ze stravy vynechejte většinu uzenin (salámy, párky, klobásy, paštiky). Kromě nevhodného složení a řady škodlivých látek obsahují také sacharidy, včetně jednoduchých cukrů. Vhodná je pouze kvalitní šunka od kosti.

10. Vynechejte též potraviny obsahující náhradní sladidla, tzv. light potraviny a dia výrobky. Jejich bezpečnost pro plod nebyla dostatečně potvrzena.

11. Nápoje: doporučujeme vodu, neslazený čaj (pouze pozor na ovocné sypané čaje  s kousky ovoce) a neslazenou kávu či meltu (Caro).  Do 1,5 l vody je možné vymačkat 1 citrusový plod.  Ovocné džusy a šťávy nejsou vhodné kvůli  vysokému obsahu jednoduchých cukrů.

12. V těhotenství je velmi důležité jíst druhou večeři obsahující složitější sacharidy (např. kousek pečiva), protože příliš dlouhý interval mezi  večeří a snídaní vede k tvorbě ketolátek, které se pak  objeví v ranní moči  a signalizují noční hladovění.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015