Bolesti hlavy a migréna

Bolesti hlavy a migréna - obrázek
Bolesti hlavy a migréna - obrázek

Bolesti hlavy jsou velmi častým problémem, kterým trpí ženy v těhotenství. Bolest hlavy u těhotné ženy může být migrenózního původu, poměrně časté jsou tenzní bolesti hlavy a také se může jednat o první projev vážnějšího onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo preeklampsie. Další příčinou mohou být probíhající infekční onemocnění, jako je chřipka nebo angína.

Migrénu je možné pokusit se zvládnout nejprve postupy, které nevyžadují užívání léčiv. Hlavní je nalézt tzv. individuální provokační spouštěcí faktory a snažit se jim vyhýbat. Mezi ty nejdůležitější patří nedostatek i nadbytek spánku, nedostatečný příjem tekutin, hypoglykémie (snížená hladina cukru v krvi), nadměrný přísun potravy, alkohol, únava, bolesti zubů, krku, očí. Dále ostré nebo blikající světlo, změny tlaku vzduchu, pachy, chutě, vůně – typické jsou tvrdé sýry, čokoláda, citrusové plody, víno, pivo, pokrmy s glutamátem sodným, ale i nadměrná fyzická činnost (rychlá chůze do schodů). Také náhlé přerušení příjmu kofeinu je silným spouštěčem migrény, proto se u těhotných žen zvyklých pít větší množství kávy nedoporučuje její okamžité vysazení.

Mezi aktivní nefarmakologické metody jak zvládnout či předcházet migréně pak patří relaxace, akupunktura, lehké kondiční cvičení, autogenní trénink, jóga, meditace, procházky aj. Migréna sama nemá přímý vliv na embryo a plod, má však vliv na kvalitu života těhotné ženy a může negativně ovlivnit její zdravý životní styl potřebný pro zdárný vývoj dítěte. V případě přetrvávání bolestivých ataků se přistupuje k léčbě.

Pro léčbu bolestí hlavy jsou používány nejčastěji léky ze skupiny analgetik (léky proti bolesti), které patří mezi bezpečná, neteratogenní léčiva. Některé z nich jsou volně prodejné a lze je koupit v lékárně i bez lékařského předpisu. Jejich užívání by samozřejmě mělo být konzultováno s lékárníkem či lékařem. V případě, že si je žena chce koupit v lékárně, měla by vždy upozornit na skutečnost, že je těhotná, a uvést dobu (týden) těhotenství, aby bylo možné zvážit její stav a doporučit jí nejvhodnější přípravek.

Nejčastěji se doporučují léky obsahující paracetamol, ibuprofen a kyselinu acetylsalicylovou.

Paracetamol (Panadol, Paralen) je asi nejběžnějším léčivem, které se používá nejen pro léčbu migrény, ale obecně jako lék proti bolestem různého původu. Lze ho užívat v průběhu celého těhotenství. Pokud se používá krátkodobě a v běžných dávkách, což znamená 500 mg (jedna tableta) dvakrát až třikrát denně, je zde minimální riziko projevu nežádoucích účinků.

Pozor!

Ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Ibuprofen AL 400, Nurofen) můžeme považovat za poměrně bezpečný lék, pokud je užíván v prvním a druhém trimestru těhotenství. Ve třetím trimestru a v období před porodem je nutné mít na paměti, že může způsobit vážné problémy. Při podávání ibuprofenu v tomto období může u plodu dojít k předčasnému uzavření ductus arteriosus (srdeční porucha). Dále při podávání ibuprofenu může dojít k nefyziologickému prodloužení těhotenství a zvýšení rizika krvácení během porodu jak u matky, tak u novorozence. Relativně bezpečné by mělo být podávání 400 mg ibuprofenu maximálně třikrát denně. Podobný účinek jako ibuprofen má i kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin). Platí pro ni stejná omezení jako pro ibuprofen ve třetím trimestru. Častěji se ovšem při jejím užívání objevují problémy s trávicím ústrojím, které dráždí více než ibuprofen.

U léčby bolestí se často používají léky, které kromě výše uvedených látek obsahují ještě kofein nebo další léčiva. Kofein zesiluje analgetický účinek, maximální denní dávka bezpečná v těhotenství je 300 mg.

Denní dávky kofeinu nad 300 mg jsou spojovány s nízkou porodní váhou. Obecně se nedoporučuje používat přípravky proti bolesti, které obsahují kombinace více látek (Ataralgin, Saridon, Valetol atd.). Může zde dojít k zesílení negativního působení jednotlivých složek a projevům vážných nežádoucích účinků u matky i plodu.

Paracetamol a ibuprofen jsou látky, které se dají použít také při léčbě boles­ tí jiného původu, například bolestí zad či kloubů. U těchto bolestí by se vždy mělo začít s lokální léčbou pomocí mastí, krémů nebo gelů. Ty ve většině případů obsahují jako účinné látky diklofenak (Flector gel, Veral gel, Voltaren emulgel) nebo ibuprofen (Dolgit krém, Ibalgin gel). Při podávání v této formě léčiva prostupují do celkového oběhu jen ve velmi omezeném množství a nepředstavují tedy pro těhotnou ženu ani pro plod riziko.

 

Autor: prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015