Nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení - obrázek
Nevolnost a zvracení - obrázek

Nevolnost a zvracení (jednou až dvakrát denně) v průběhu prvního trimestru těhotenství není nic nefyziologického a svědčí dokonce o zdárně probíhajícím vývoji embrya. Pozor je nutné si dávat na dlouhotrvající nevolnost spojenou s nechutenstvím a častým zvracením, které mohou negativně ovlivnit kvalitu výživy matky, což se může projevit na vývoji plodu nebo nižší porodní váze dítěte. Je třeba mít ovšem na paměti, že časté zvracení mohou způsobovat i některá onemocnění.

U nevolností je vhodné se co nejvíce vyhýbat škodlivým spouštěčům, tj. především pachovým a chuťovým podnětům. Vitaminové přípravky obsahující vyšší dávky vitaminu B6-pyridoxin (Pyridoxin tbl.) prokazatelně snižují projevy nevolnosti. Navíc užívání pyridoxinu snižuje výskyt některých vrozených vad. Z rostlinných přípravků je vysoce účinný čerstvý nebo sušený práškovaný zázvor v dávce 250 mg (vyšší dávky se těhotným ženám nedoporučují), dostupný v některých volně prodejných přípravcích v lékárnách.

K léčbě nevolnosti a zvracení je doporučován moxastin (Kinedryl). Dalším často používaným léčivem, jehož výdej je ale vázán na lékařský předpis, je tiethylperazin (Torecan), který je přímo určen k léčbě těhotenské nevolnosti a zvracení.

Důležité je upozornit těhotné ženy, že léky proti zvracení je vhodné podávat večer s ohledem na žádaný ranní efekt.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015