Zácpa

Zácpa - obrázek
Zácpa - obrázek

Zácpa. Pod pojmem zácpa se většinou rozumí obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je doprovázeno nepříjemnými pocity. Zácpa se může objevit ihned po početí a přetrvat po dobu celého těhotenství. Trpí jí přibližně polovina všech těhotných žen. Zácpa v době těhotenství by se neměla podceňovat. I když přímo neohrožuje dítě, zatěžuje organismus ženy a může být signálem probíhajícího vážnějšího onemocnění.

Proč k zácpě v době těhotenství dochází? Hormony, které jsou v těhotenství v těle vytvářeny a které mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy, uvolňují také svalstvo střev, a tím zpomalují pohyb stravy střevem. Díky zpomalenému pohybu je ze stravy vstřebáváno více vody a výsledek je pak hutnější než obvykle. Rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník, čímž také dochází ke zpomalování vyprazdňování.

V mnoha případech jsou na vině také multivitaminové přípravky pro těhotné ženy obsahující železo. Dostatečný příjem železa je pro zdárný průběh těhotenství nezbytný, ale jedním z jeho vedlejších účinků je právě zácpa.

 

Na prvním místě při léčbě zácpy by vždy měla být úprava životního stylu, zejména změna nesprávných životních návyků. Předcházet zácpě znamená pít více tekutin (doporučený denní příjem jsou tři litry tekutin), konzumovat co nejvíce stravy s vysokým obsahem vlákniny – např. ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo. Důležitý je také dostatečný pohyb. Vhodná je rychlejší chůze, cvičení na míčích apod.

V těhotenství je třeba laxativa podávat velmi opatrně, obvykle až po vyčerpání dietních a možných režimových opatření. Dává se přednost projímadlům osmoticky aktivním (laktulóza, glycerol), salinickým, objemovým (psyllium) a změkčujícím stolici. Mezi laxativa bezpečná v těhotenství patří laktulóza (Duphalac, Lactulose AL Sirup, Lactulosa biomedica), glycerinové čípky (Suppositoria glycerini Léčiva), psyllium (osemenní jitrocele indického). Ovocná vláknina nedráždí střevní sliznici a působí šetrně přírodní cestou, tj. nabobtnáním svého objemu. Účinné složky (fíky, datle, tamarind, reveň, jogurtová kultura) působí mírně projímavě a upravují také střevní mikroflóru (Fructolax).

 

Kontaktní laxativa se v těhotenství nedoporučují. Měla by být poslední volbou až po selhání mírnějších laxativ. V prvním trimestru se nesmí užívat list senny (Leros List senny, Megafyt sennový list) ani bisacodyl (Fenolax, Stadalax, Bisacodyl-K). Pikosíran sodný (Guttalax, Laxygal) lze s opatrností užívat po celou dobu těhotenství, ale pouze krátkodobě a po konzultaci s lékařem či lékárníkem.

 

Autor: doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015