Obrovský plod

Obrovský plod - obrázek
Obrovský plod - obrázek

“Obrovský” je označení pro plod s porodní hmotností nad 5000 g. Vyskytuje se vzácně, jednou na 2500 porodů. Plody s porodní hmotností mezi 4000 až 5000 g jsou označovány jako velké, rodí se jednou na 90 porodů. Největší známá porodní hmotnost byla 11 200 g. Mezi velkými plody je téměř třikrát více chlapců než děvčat.

Nadměrně vyvinuté plody bývají i delší, nápadná je však především jejich tloušťka a objemný trup. Hlava je tvrdá. Lební kosti silné, švy jsou úzké, fontanely malé. Plodová voda bývá zmnožená. Nadměrný vývoj plodu je asi familiárním jevem. Velké děti se rodí především starším multiparám, zejména diabetičkám, proto se vždy u matek velkých novorozenců pátrá po skrytém – latentním diabetu. Názor, že nadměrný vývoj je důsledkem přenášení nebo nadměrně vydatné výživy těhotné, je opuštěn. Většina porodů velkých plodů probíhá v termínu.

Průběh těhotenství je obvykle normální, jen na konci gestace je nápadné velké břicho jako u dvojčat nebo u hydramnia. Je-li velký plod rozpoznán v průběhu těhotenství, delší dobu před termínem, je možné pokusit se zpomalit jeho další vývoj dietou chudou na sacharidy a tekutiny. Výsledky nejsou přesvědčivé. Těhotné s velkým plodem mají zásadně rodit v porodnickém ústavu. Porody bývají obtížné a plod je při nich ohrožen.

Při náznacích nepoměru a u velkých plodů uložených pánevním koncem je vhodné provést primární císařský řez, tj. na začátku porodní činnosti. Tam, kde jsou podmínky na porod spontánní, postupuje porod zdlouhavě, tvrdá hlavička se těžko přizpůsobuje porodním cestám a kritickou fází porodu je porod ramének. Porod se obvykle neobejde bez vydatného nástřihu hráze a častá jsou i jiná porodní poranění, proto musí být po porodu pečlivě revidována rodidla.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítětiGalén, Praha 2015