Péče o novorozence bezprostředně po porodu

Péče o novorozence bezprostředně po porodu - obrázek
Péče o novorozence bezprostředně po porodu - obrázek
  • Narozené dítě většinou začne křičet. To je dobrá známka uspokojivě probíhající poporodní adaptace. Pozor na manipulaci s novorozencem, mázek na kůži dítěte je velmi kluzký, hrozí vyklouznutí z rukou záchranáře. Důležitou zásadou je prevence prochladnutí novorozence. Dítě nikdy neomývejte, jen ho otřete suchými a nejlépe vyhřátými textiliemi, ručník apod. Po osušení novorozence zabalte pokud možno do měkkého a teplého materiálu, resp. do prostředků, které okolnosti umožní – ručník, deka, sako apod.
     
  • Vyčistěte dutinu ústní kapesníkem nebo čistým mulem. Držte jej v náručí nebo pokud bude zachránce sám a bude pokračovat v pomoci matce, tak zabaleného novorozence položte mírně na bok s hlavou na stranu tak, aby se dýchací cesty mohly očistit od zbytků hlenu, krve a plodové vody.
     
  • Pokud novorozenec nereaguje a nekřičí, má povolené svaly (je »hadrovitý«), přetrvává modrá nebo bledá barva jeho kůže, zkontrolujte jeho základní životní funkce, případně zahajte jeho oživování.
     
  • Jestliže jste oddělili novorozence od pupečníku, osušili a improvizovaně zabalili a dítě je růžové, položte jej matce do náruče. Má-li matka přímý kontakt se svým zdravým dítětem, výrazně se uklidní a dítě obvykle také. 

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015