Těhotenská móda - Beáta Rajská

Těhotenská móda - Beáta Rajská - obrázek
Těhotenská móda - Beáta Rajská - obrázek

Módní trend je přece kratší než vaše těhotenství. Netrapte se módou, stejně je důležitější styl, a ten musí být především váš.

Milé maminky,

Možná si na začátku těhotenství řeknete: »Nebudu to řešit, odchodím to v kalhotách a tričkách.« Dovolím si však s vámi nesouhlasit. Co je jedna z důležitých věcí v těhotenství? Určitě psychika a duševní rozpoložení ženy. Protože budoucí maminka je žena, navíc žena ovládaná hormony, je přesvědčivý pocit, že vypadá dobře, nesmírně důležitý. Nechcete přece na kulatinách babičky vypadat mezi sestřenicemi jako Popelka. Nechcete ráno vycházet do práce a říkat si, že už jen 6 měsíců bude pohled do zrcadla tristní, že těch nejkrásnějších devět měsíců jste si představovala jinak, ale právě proto…

Oblečením totiž dáváte najevo úctu k sobě, miminku, manželovi i okolí. Skutečně je pak radost dívat se na maminku, která je dobře naladěná.

Vždy říkám svým klientkám: čím horší je ráno, do kterého se probudíte, tím víc péče sobě věnujte. Pleť, vlasy, tělo, oblečení a úsměv na sebe do zrcadla je důležitý pro vás i pro miminko.

Co tedy říct k oblečení a hlavně stylu pro 9 měsíců?

Měla byste se zamyslet nad tím, ve kterém období bude vaše těhotenství gradovat, a podle toho o šatníku uvažovat. V žádném případě si nepřipusťte, že poslední měsíce těhotenství strávíte v manželově košili či maminčiných svetrech.

Předpokládejme, že první trimestr nebo 4 měsíce to nebude na vás ani vidět. Dávno pryč jsou doby, kdy maminky celé okolí »kvůli miminku« vykrmovalo a v závěru těhotenství pak měly navrch 25 kg. Dnešní zásady zdravého života vás určitě povedou a vy budete šik maminka. I když teď ráda použiji výraz své zákaznice, která v 9. měsíci stála u mě v butiku, zkoušely jsme šaty na svatbu příbuzných a ona si povzdychla: »Vypadám jako vorvaň!« To měla navrch možná 12 kg. Nemusíte být k sobě kritické. Vůbec ne, hrdě ukazujte svoje bříško, těhotenskou krásu, a okolí vás přijme jako nádhernou.

Začátek: šaty rovného střihu, bez členění v pase, aby vás netlačily v oblasti bříška, nejraději z pratelných materiálů, abyste je mohly lehce udržovat. Pokud máte užší boky, nebojte se zdůraznit šaty v této oblasti přepásáním a kapsami.

Pravděpodobně budete mít šatů méně, jako mimo těhotenství, ale pokud chodíte do práce, obměňujte je šály, uvázanými šátky, hravými náhrdelníky či koženými bundičkami. Cool krátká bundička rovného střihu z kůže či křivák vypadá na podobných šatech určitě lépe než sako, na kterém je na první pohled vidět, že kvůli vypasování nesedí.Vhodné jsou i hrubě strukturované kabátky či rovné svetříky kratší délky, aby to vypadalo jako skvěle vrstvený Chanel. Zrovna v tomto období dávejte pozor na délky jak kabátků, tak šatů. Pozor na to, že 3–4 cm z vás můžou udělat »paní v letech«.

Obměnou jsou kalhoty a topy nebo trička. Jako alternativa k šatům jsou vhodné kalhoty sportovního střihu, těhotenské džíny s dobrým topem nebo tričkem v kombinaci s bundičkou či kabátkem. Dávejte pozor na vzory. Hladký bílý nebo jednobarevný top (tričko) vám zachovají čistotu stylu, zatímco úpletový top se vzorem z vás udělají prodavačku ze »zelovocu« v 80. letech.

Vzorové úplety, které jsou k dostání v ČR a číhají na vás všude, sluší málokomu. Pracuji s nimi také, ale jsem opatrná. Proto: džíny, bílé triko do manžety, šátek na krk, šik tenisky – super! Džíny rovné, triko s psychedelickým vzorem a baleríny bez tvaru – katastrofa. Baleríny jsou vůbec jedna z dalších tragedií této země.

V zimě vám určitě službu udělají elastické kalhoty (typu legíny), ale nemusí být jen z úpletu. Můžou být z elastické bavlny, elastického manšestru, džínoviny. Ty doplňte krásným svetříkem, pulovrem z tenoučké vlny nebo úpletovou vestou golfového typu. Hezky vypadá, když pod svetřík oblečete krásnou košili pánského typu (to je jediná výjimka, kdy si ji můžete od manžela či přítele půjčit) a šůsky košile a okraje manžet nechte vyčnívat.

Nebojte se vrstvit, ale chce to zkoušet. Udělejte si chvilku před zrcadlem, když jste doma sama, vyházejte šatník a zkoušejte. Uvidíte, kolik pokladů objevíte. Teď to vypadá, že si myslím, že nemáte nic jiného na práci než se promenádovat u zrcadla. Ne. Jen se vám snažím poskládat šatník bez velkého utrácení.

Ještě bych se mohla zmínit o společenských akcích, které by vás mohly potkat v průběhu těch devíti měsíců. Pokud je to taková příležitost, že uvažujete o tom, že si pořídíte nové oblečení, zvolte šaty, které budou ze šikmo střiženého materiálu, abyste je mohly nosit i po těhotenství. Po těhotenství je stáhněte páskem nebo mašlí a určitě je unosíte i v budoucnu. Jestli máte pocit, že svatbu kamarádky nebo druhou svatbu babičky zvládnete civilněji, zvolte jednoduché jednobarevné rovné šaty z tenoučkého úpletu nebo elastického materiálu, které doplníte náhrdelníkem, šátkem nebo šik plédem.

Zrovna na akcích tohoto typu jsou pro vás důležité doplňky. Hezká kabelka, šála, bundička, ale hlavně boty. Boty mohou být na širším podpatku, klidně výška 4–6 cm, důležitý je tvar špičky – musí vám být obvodem. Jednoduché hladké lodičky nebo sandály bez zbytečných ozdob.

Když už mluvím o botách, pokud chcete boty bez podpatku, tak raději krásné hladké tenisky typu convers (nemluvím o botaskách, ty patří k teplákům). Z bot nedoporučím (a pokud by bylo na mně, zakázala bych je úplně) crocsy a outdoorové boty. Crocsy patří na zahradu a outdoorové boty na Vysočinu nebo do Krkonoš! Těhotenství vás v nošení obojího ve městě neomlouvá.

Ještě jednou zdůrazňuji: méně je více. Zachovávejte styl a jeho čistotu. Sportovní oblečení doplňte sportovním kabátkem, bundou nebo prošívaným kabátem.Elegantní šaty nebo dívčí typy šatů doplňte kabátem. Prosím, nikdy ne sportovní bundou nebo outdoorovými botami!

Dámy, maminky, nezapomeňte však ještě na jednu věc: kvalitní hezké prádlo. Ani nejkrásnější šaty nevypadají dobře, když pod ně zvolíte nesprávné prádlo. Zvolte jednoduché bezešvé bavlněné kousky, ale pokud máte rády krajku a nechcete se jí vzdát, nikdo se na vás zlobit nebude. Jde jen o váš pocit, a ten bude určitě hezký, když se už ráno v koupelně budete na sebe usmívat, protože budete sama se sebou spokojená.

Poslední rada: nezapomeňte na maličkosti. Něco, co udělá radost vám i okolí. Kloboučky, čelenky, koketní čepice nebo jednoduše uvázaná mašle (šálka) kolem hlavy. Víte už přece, že na detailech záleží.

Držím vám pěsti, ať si těch devět měsíců užijete.

S úctou

Beata Rajská

 

Z knihy Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015, prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.