Oblečení a obuv vhodné pro těhotnou

Oblečení a obuv vhodné pro těhotnou - obrázek
Oblečení a obuv vhodné pro těhotnou - obrázek

Oblékání těhotných by se mělo v prvé řadě řídit zásadou pohodlnosti. Poněvadž se objem břicha těhotné neustále zvětšuje, je vhodné na to myslet při pořizování šatů. Oděv by měl být volný, neměl by těsnit.

Spodní prádlo těhotných by mělo být přednostně bavlněné, poněvadž je dobře prodyšné. Prádlo z umělých vláken může vyvolat přecitlivělost a nesaje pot.

Podprsenka je v těhotenství důležitým prvkem oblékání. Prsy v těhotenství zvětší objem poměrně záhy, již v prvních třech měsících, a pokud by nebyly podpírány, je velmi pravděpodobné, že by zůstaly natrvalo pokleslé. Řádnou podporu dá prsům jen vhodná podprsenka. Obchody specializované na mateřské oblečení mají obvykle vyškolený personál, který při výběru podprsenky poradí. Ta by měla prsy dobře podpírat širším zakončením pod košíčky, měla by mít široká ramínka, zapínání raději vzadu. Je vhodné pořídit si hned dvě velikosti podprsenek s tím, že později, jak se prsy budou dále zvětšovat, bude třeba stejně zakoupit větší. Před porodem je vhodné obstarat si včas podprsenku pro kojící matky.

Kalhotky by měly být přednostně bavlněné, a to hned od začátku těhotenství. Ve druhé polovině těhotenství je výhodné nosit elastické, ne však příliš těsnící kalhotky, které poskytují oporu břišní stěně, zvláště tehdy, je-li děloha hodně zvětšená, např. při dvojčatech. Stahující elastické kalhotky uleví od pnutí v zádech, tím částečně ulevují od bolesti zad. I mateřské punčocháče s klínem mohou břišní stěně poskytnout oporu. Speciální těhotenské punčocháče jsou k dostání v obchodech s mateřským oblečením.

Ponožky by měly být bavlněné s volným ukončením bez gumiček, které brání krevnímu oběhu. Ponožky ze syntetických vláken nejsou vhodné, nesají pot. Podkolenky nejsou vhodné, protože pevně obepínají lýtko a vytvářejí podmínky pro vznik křečových žil.

Punčochy by měly dolní končetinu dobře obepínat, nikdy však neposkytnou takovou oporu jako punčocháče. Pokud má těhotná sklon k vyrážkám na zevních rodidlech a vnitřních plochách stehen, jsou punčochy určitě vhodnější než punčocháče.

Šatník těhotné ženy nemusí být obsáhlý, dostačující jsou dvoje mateřské šaty, pro slavnostnější příležitosti lze pořídit bavlněné kalhoty s pružným pasem, dále leginy, trika a mikiny pánských velikostí, které je možno využít i po skon čení těhotenství.

Obuv těhotných má mít nízký a široký podpatek. Boty by měly poskytovat noze těhotné ženy spolehlivou oporu, měly by být pohodlné, netísnit a mít protiskluzovou podrážku.

 

Autor: MUDr. V. Eretová, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015