Péče o kůži, vlasy a nehty v těhotenství

Péče o kůži, vlasy a nehty v těhotenství - obrázek
Péče o kůži, vlasy a nehty v těhotenství - obrázek

V průběhu těhotenství dochází u žen k hormonálním změnám, které mají vliv na celý organismus, a tedy i na kůži, vlasy a nehty. Tyto změny pozorujeme u většiny těhotných, a proto je považujeme za fyziologické.

Mezi fyziologické změny patří zejména hyperpigmentace (chloasma uterinum, melasma, linea fusca – tmavá, pigmentovaná linie mezi pupkem a sponou stydkou), pavoučkovité névy, varixy, hemoroidy, změny růstu vlasů a nehtů, striae distensae (pajizévky). Ostatní onemocnění kůže specifi cká pro těhotenství se vyskytují vzácně. Většina kožních změn během několika měsíců po porodu zmizí. Změny většinou představují jen kosmetický problém, těhotnou obtěžují, ale nezhoršují zdravotní stav matky a dítěte. Těhotenství může mít vliv na některá onemocnění kůže vzniklá před otěhotněním, přičemž může dojít ke zlepšení nebo naopak ke zhoršení stavu.

Hyperpigmentace ( chloasma, melasma)
Vyskytují se velice často (až u 90 % těhotných). Začínají se objevovat již v časném těhotenství v důsledku hormonálních změn. Jsou zřetelnější v přiro zeně hyperpigmentovaných místech (prsní dvorce, podpaží – odborně axily, genitál, oblast kolem pupku).

Melasma (neboli těhotenská maska) jsou symetrické hnědě pigmentované skvrny na tváři. Na tyto změny má vliv zevní prostředí, UV záření, hormonální změny, kosmetické a genetické faktory.

Většina pigmentací po skončení šestinedělí zcela vymizí, pouze asi u 20 % žen přetrvávají a představují kosmetický problém vyžadující léčbu. Důležitá je prevence – důsledná, intenzivní ochrana před UV zářením (neslunit se, nepoužívat solária, používat krémy s vysokými UV faktory SPF 15 a více). U přetrvávajících hyperpigmentací lze použít bělicí krémy, které jsou běžně dostupné v lékárnách, nebo se obrátit na korektivního dermatologa (chemický peeling např. kyselinou glycolovou, laser).

Změny vlasů
Od 2.–3. měsíce dochází vlivem hormonů ke stimulaci růstu vlasů. Naopak po porodu dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů (průměrně vypadne 2–3krát více vlasů za den, než je norma). Stav se upravuje a vlasy dorůstají do jednoho roku po porodu. Na tento stav neexistuje léčba. Existují pověry ohledně barvení vlasů v těhotenství, není však třeba se vyhýbat běžným kadeřnickým službám (barvení, trvalá, melírování vlasů). Kvalita vlasů se v těhotenství nemění.

Změny nehtů
V těhotenství se mohou na nehtech vyskytovat různé příčné rýhy, bílé skvrnky, může docházet k zeslabení, třepení a zvýšené lámavosti. Tyto změny jsou většinou přechodné a nevyžadují léčbu, pouze se doporučuje používání promašťujících ochranných krémů na ruce a nehty. Ženy by k porodu neměly mít nalakované nebo umělé nehty. V pří pa dě nutnosti anestezie je třeba mít nehty přirozené a nenalakované (na prst ruky se umisťuje snímač, který snímá zásobení organismu kyslíkem).

Pavoučkové névy
Objevují se mezi 2.–5. měsícem těhotenství u 2/3 populace, v 75 % dochází ke spontánnímu ústupu změn do tří měsíců po porodu. Přetrvávající névy může odstranit dermatolog speciálním laserem.

Striae distensae (neboli pajizévky)
U 90 % těhotných se v průběhu II. trimestru objevují červené až fi alové těhotenské jizvy v oblasti břicha, prsů a stehen. S postupujícím těhotenstvím se mohou rozšiřovat na dolní polovinu zad a na paže. Na vzniku se podílí hlavně genetika, hormonální a mechanické změny. Po porodu přetrvávají ve formě světlých, perleťově bílých jizviček.

Léčba je obtížná, nejčastěji se používá laserová terapie. Z tohoto důvodu je třeba důsledná prevence ve formě krémů. V současné době je v lékárnách dostupná řada krémů a olejů k těmto účelům určených.

Ideálním řešením jsou přípravky s obsahem hydratačních přísad a neu trálním pH. Dobrou kombinací v péči o pokožku těhotných žen se ukázal Dove krémový sprchový gel a Dove vyživující tělové mléko, jejichž působení na pokožku těhotných bylo odborně testováno. Nezpůsobují žádné dráždivé reakce, naopak namáhanou partii rostoucího bříška výrazně zpevňují, zvláčňují a dostatečně hydratují.

Striae distensae nebli pajizévky

Striae distensae nebli pajizévky

 

Varixy, hemoroidy
Varixy (křečové žíly) jsou pro těhotenství typické, zejména v oblasti zevních rodidel, pochvy, konečníku a na dolních končetinách. Postihují téměř polovinu těhotných. Jsou způsobené útlakem cévního řečiště těhotnou dělohou. Po porodu mizí jen zčásti. Jejich léčba je pouze symptomatická (kompresivní punčochy, polohování na levém boku, elevace končetin, vyloučení dlouhého stání). Přetrvávající varixy lze ošetřit u dermatologa sklerotizací nebo laserovou technikou. Také sedací koupele v dubové kůře, čípky a masti, které jsou běžně k dostání v lékárně, hemoroidy zmírňují.

Obecně platí zásada, že v těhotenství je pokožka a sliznice citlivější, proto se doporučují dětská mýdla, mýdla s obsahem hydratačního krému, sprchové gely bez parfemace, event. přípravky běžně dostupné v lékárně, tzv. syndety, nebo sprchové oleje (např. Lipikar syndet). Kůži je vhodné promašťovat tělovým mlékem a ošetřovat partie náchylné ke striím přípravky k tomu určenými. Pro intimní hygienu používat emulze (např. s obsahem kyseliny mléčné – Lactacyd), které jsou vhodné i po porodu k intimní hygieně a k mytí případného nástřihu hráze. K doplňu jícímu ošetření nastřižené hráze, popř. i na hemoroidy se doporučují sedací koupele z dubové kůry. Dubovou kůru lze koupit v lékárně ve formě gelu. V těhotenství je třeba se vyhnout slunění, soláriu, chemickému peelingu, laserovému ošetření, botoxovým injekcím.

 

  Autor: MUDr. V. Eretová, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015