Zaměstnání těhotných žen

Zaměstnání těhotných žen - obrázek
Zaměstnání těhotných žen - obrázek

Těhotenství s sebou přináší řadu psychických změn a potíží. Zaměstnání a práce pak mohou ženě pomoci toto období zdárně překlenout, nebo naopak ještě více zkomplikovat.

Zvýšená únavnost a ranní nevolnosti, zejména v počátcích těhotenství, mohou zhoršovat situaci zaměstnané ženy. Obdobně je tomu s ubýváním pohyblivosti v pokročilejším těhotenství a s poklesem soustředěnosti nebo dokonce s usínáním. Pocit vyčerpanosti a stresu může přinášet cestování do práce a z práce, zvláště městskou hromadnou dopravou.

Není však vhodné vytvářet jednotné schéma, které by se týkalo zaměstnání všech těhotných. Rozhoduje individualita každé ženy. Jedna vyžaduje po svém lékaři vystavení pracovní neschopnosti v okamžiku zjištění svého těhotenství, jiná pracuje ještě těsně před porodem. V každém případě by se těhotné ženě mělo vyhovět; záleží jen na jejím pocitovém uspokojení a druhu zaměstnání. Přesto přinášíme několik velmi obecných rad.

Těhotná zaměstnaná žena by měla v přiměřené době, což většinou každá žena správně posoudí, svému nadřízenému nebo zaměstnavateli změnu svého stavu oznámit. To proto, aby:

  • zaměstnavatel mohl splnit platné předpisy o zaměstnávání těhotných žen,
  • mohl zajistit náhradní pracovní sílu, až zaměstnankyně nastoupí mateřskou dovolenou.

Na druhé straně se těhotná zaměstnaná žena má včas seznámit se všemi předpisy, které se týkají zákonem zaručených opatření k ochraně jejího zdraví a normálního vývoje těhotenství, a se směrnicemi o sociálním zabezpečení žen v těhotenství a v mateřství.

Lenka Andelová, herečka z divadla Sklep, absolvovala své poslední představení týden před svým porodem.

Herečka Adéla Gondíková účinkovala v divadelním představení ještě dva měsíce před porodem a měsíc před porodem moderovala televizní pořady.

Harfová virtuoska Jana Boušková absolvovala svůj poslení koncetr tři týdny před porodem.

 

Uvádíme několik rad, kterými si může těhotná žena pracovní režim zpříjemnit:

  • posadit se s dolními končetinami umístěnými výše, kdykoliv je to možné; k podložení pro nohy je možno použít vysunuté zásuvky stolu, židle ap.;
  • po cestě do zaměstnání anebo během pracovní doby procvičit krční páteř, klouby ramen, pánve a nohou tak často, jak je to možné – tyto cviky uvolňují napětí a zlepšují krevní oběh;
  • kdykoliv se vyskytne potřeba shýbnout se, je vhodné využít podřepu a posilovat tak stehenní svaly;
  • těhotná žena by vždy měla mít s sebou výživné přesnídávky a pro případ nevolnosti zásobu celozrnných sušenek nebo krekrů, které spolu se sklenicí nápoje zaženou nepříjemné pocity;
  • obtíže je třeba přijímat s nadhledem, a jakmile se dostaví pocit únavy, neváhat odpočívat!

Pracovní oděv těhotné se musí podřídit pracovišti a vykonávané práci. Obvykle je možné použít varianty normálního oblečení. Pokud je na pracovišti obvyklý společenský oděv, bude třeba pořídit si dražší těhotenské šaty, sako prodloužené délky, šaty se sníženým pasem, sukně a halenky. Nesmí se zapomenout na obuv na nízkém podpatku, případně s ortopedickou vložkou.

Těhotná žena by neměla vykonávat zaměstnání po 32. týdnu těhotenství, ale záleží na druhu profese. V této době její oběhový a dýchací systém a některé další životně důležité orgány musí podávat nejvyšší výkon. Páteř, klouby a svaly jsou nejvíce zatíženy. Poslední dva měsíce jsou těhotenským obdobím, kdy by si žena měla odpočinout, kdykoliv pocítí únavu – což nemusí být vždy možné, pokud po tomto termínu setrvá v zaměstnání.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015 
Témata: