Spánek těhotné

Spánek těhotné - obrázek
Spánek těhotné - obrázek

Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Potřeba spánku je u těhotných vyšší, měly by spát alespoň 8 hodin denně, podle možnosti nejméně jednu hodinu během dne.

Poruchy spánku, zejména nesnadné usínání, nejsou při pravidelném průběhu těhotenství a dobré pohodě těhotných žen příliš časté – mohou se ale dostavit v posledních měsících, včetně častějšího probouzení ze spánku. Jsou vyvolány pohyby plodu, pocitem nepohodlí ze zvětšeného břicha anebo sny.

I. trimestr

Na počátku těhotenství budete nejspíše pociťovat nepřekonatelnou potřebu spánku v libovolné denní době. Tento jev je častý a běžný. Jeho příčinou jsou hormonální změny, jimiž prochází váš organismus, a neznamená narušení zdraví.

Tendence k ospalosti může někdy přinášet problémy, zejména pracujete-li venku. Ale obvykle ke konci 3. měsíce zmizí. Pokud je to možné, je lépe se spánku příliš nebránit. Těhotná většinou zcela přirozeným způsobem zatouží po klidném životě a vyhýbá se návratům v pozdních večerních hodinách.

U některých žen, i když vzácně, znamenají první tři měsíce těhotenství naopak období neklidných nocí. Těhotenství přináší výrazné psychické změny a těhotná žena může být obětí úzkostných stavů, které narušují její spánek. Obává se, že své dítě nebude mít dost ráda, zneklidňuje ji, že jí začíná zcela jiný život ap. Úzkosti tohoto typu jsou zcela normální. Pochopitelně jiná situace nastává u ženy, která otěhotněla nechtěně nebo ji opustil partner.

II. trimestr
Počátek druhé třetiny těhotenství je obdobím zklidnění ve všech směrech. Nepříjemnosti počátečních měsíců (nevolnosti, úzkosti) ustaly, potíže posledních měsíců ještě nezačaly. Bříško těhotné se zaobluje a brzy ucítí, jak se děťátko hýbe. Jeho přítomnost je stále zjevnější i pro ostatní členy rodiny.

Všechny tyto skutečnosti přispívají k vytvoření pocitu uspokojení, který přispívá ke klidnému spánku. Tím spíše, že žena ještě může spát v libovolné poloze, včetně polohy na břiše; plod se přizpůsobuje jakékoliv pozici a v žádné není stlačen tak, aby byl omezován.

III. trimestr
Od 5. nebo 6. měsíce tyto ideální podmínky pomalu mizí. Těhotná obtížně hledá pozici pro pohodlný spánek, v noci ji trápí křeče, zdá se jí hodně snů, popřípadě ji budí pohyby děťátka. To vše jasně vysvětluje, proč je závěr těhotenství často spojen s nespavostí. Ta však nemá žádný vliv na plod, který má svůj vlastní rytmus spánku a bdění. Únava vás bude nutit, abyste v maximální možné míře odpočívala během dne. Když se vám přesto nepodaří usnout, může vám lékař předepsat slabé uklidňující či uspávací léky, aby se vaše únava před porodem nezvýšila na neúnosnou míru.

Pokud jsou potíže se spánkem jen mírnějšího rázu, můžete se pokusit je mírnit pomocí bylinných čajů. Vhodný je kozlík lékařský (kořen) – v lékárnách je možné koupit i kozlíková dražé – a meduňka lékařská (nať). Dobrá čajová směs pro uklidnění je z kozlíku, meduňky a máty peprné ve stejném poměru.

Vhodné je použití přírodní kosmetiky – éterické oleje přinášejí tělesnou úlevu, harmonizují psychiku a emoce. Pomůže vám i masáž, ale musí být provedená osobou, která má znalosti a zkušenosti s těhotnými. Při neodborně provedené masáži by mohly nastoupit křeče nebo dokonce děložní stahy, pak hrozí předčasný porod.

Tip – Masážní směs při psychickém vyčerpání a nespavosti:
Do 50 ml panenského olivového oleje přidejte 12 kapek šťávy z mandarinky, 5 kapek šťávy z citronu a 5 kapek levandulového oleje.

Pohyby, které vás budí
Na konci těhotenství se dítě více hýbe a jeho pohyby vás mohou budit uprostřed noci. Proti tomu není žádný lék. Ale buďte klidná. Plod, který je v noci značně aktivní, může docela dobře být kojencem, který bude v noci klidně spát.

Bolestivé křeče
Pokud vás ze spánku budí křeče v nohou, masírujte si dlouze bolavý sval při natažené noze a tlačte patu dolů, zatímco budete prsty přitahovat vzhůru, dokud bolest nezmizí. Pokud se vám nepodaří bolest odstranit, sdělte to lékaři nebo porodní asistentce, protože příčinou svalových křečí může být nedostatek vitaminů. Léčba pomocí hořčíku a vitaminů skupiny B vám může ulevit.

Sny
Aniž byste trpěla jakýmikoliv fyzickými potížemi, mohou být vaše noci rušné díky snům. Pro změny, které v organismu probíhají, je těhotenství obdobím velmi bohatým na sny, které se někdy mění v noční můru a v nichž se odrážejí nejrůznější podvědomé obavy: strach z po rodu, strach z narození postiženého dítěte, strach z toho, že špatně zvládnete své mateřství. Tyto obavy jsou přirozené a neváhejte o nich hovořit s lékařem nebo při sezeních v rámci před po rodní přípravy.

V posledních měsících se ve spánku dostavují u některých těhotných sny, které dokonce znepokojují, vyjadřují jejich pocity a obavy, že se přihodí něco zlého jim nebo jejich dětem. Mohou to být sny o ztrátě dítěte, které jsou výrazem jejich obav z potratu či narození mrtvého dítěte. Takové sny mohou být psychologickou přípravou na nechtěné ukončení těhotenství. V každém případě fungují jako určité uvolnění.

Sny, noční můry a myšlenky všeobecně mohou být také jedním ze způsobů vyjádření nepřátelství vůči nenarozenému dítěti, které se chystá ovládnout život matky, narušit její soukromí a zaběhlé zvyklosti. Sny tedy mohou vyjadřovat pocity, se kterými se těhotná nedokáže vyrovnat nebo si je neuvědomuje, ale jsou v podvědomí! Těhotným prožívajícím takové sny patří naléhavá rada: neměla byste se dopouštět chyby tím, že tyto sny budete brát vážně a cítit se provinile nebo ustrašeně!

Jak spát?
Jakmile jsou rozměry i hmotnost plodu větší, zdá se vám spánek na břiše nepříjemný, nebo dokonce technicky nemožný. Když ležíte na zádech, může nastat pocit nevolnosti a dušení. Děloha stlačuje močový měchýř a velké břišní cévy, takže krevní oběh je narušen a dýchání ztíženo. Při poloze na zádech ve III. trimestru totiž hrozí stlačení velké duté žíly, která vede krev z dolní poloviny těla zpět k srdci a prochází kolem páteře vpravo od dělohy. Budete se možná cítit pohodlněji, když si pravé koleno podložíte polštářkem. Nezneklidňujte se, když vám to zprvu nebude připadat pohodlné, vaše tělo se brzy přizpůsobí.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015