Křečové žíly

Křečové žíly - obrázek
Křečové žíly - obrázek

Křečové žíly (varixy) se projevují jako jasně viditelné žíly pod kůží, které se kroutí, mají ztenčenou stěnu a jsou rozšířené. Nejčastěji jsou postiženy povrchové žíly dolních končetin.

Mezi vlivy, které mohou zhoršit problémy spojené s výskytem křečových žil nebo jsou příčinou jejich vzniku, patří také těhotenství. Nejjednodušší a nejúčinnější způsob léčby křečových žil představuje používání kompresivních punčoch, které jsou k dostání v různých typech (lýtkové, polostehenní, stehenní...) a barevných provedeních. Jejich používání je v těhotenství jednoznačně doporučováno.

K lokální léčbě lze doporučit přípravky obsahující heparin (Lioton 100 000 gel, Viatromb forte spray). Lékař může také předepsat pacientce léky ze skupiny tzv. nízkomolekulárních heparinů (Fraxiparine, Clexane). Podávájí se v injekcích a jejich užívání je v těhotenství bezpečné. V těhotenství lze rovněž aplikovat oxerutin (Venoruton gel). Jeho účinek lze, s výjimkou prvního trimestru, v komplikovanějších případech zesílit užíváním oxerutinu v tabletách (Venoruton forte tbl.). Z vitaminů je doporučeno zvýšit příjem vitaminu C, E a zinku.

 

Autor: doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015