Léčba rýmy

Léčba rýmy - obrázek
Léčba rýmy - obrázek

Rýmu můžeme jednoduše charakterizovat jako zánět nosní sliznice projevující se zvýšenou tvorbou hlenu. Vzhledem k virovému původu rýmy proti ní neexistuje žádný lék, který by ji dokázal vyléčit. Pro úlevu a snížení sekrece hlenu se používají nosní kapky či spreje, které odstraňují překrvení nosní sliznice. Ta kromě ztíženého dýchaní může přispívat ke komplikacím rýmy (záněty vedlejších nosních dutin a středního ucha).

Nadměrné užívání těchto kapek však může vést k poškození sliznice, projevujícím se jejím vysycháním a krvácením z nosu.

 

Obecně platí, že jakýmkoliv místním přípravkům (nosní kapky, spreje) se dává přednost před celkovou léčbou (tablety). Dále by se tyto přípravky neměly používat déle než jeden týden. Je nutné pečlivě dodržovat dávkování a v případě jakýchkoliv nejasností konzultovat vzniklé problémy v lékárně.

 

Nadměrnému užívání nosních kapek se musí vyhnout těhotné ženy se zvýšeným krevním tlakem, neboť by mohlo dojít k jeho dalšímu zvýšení.

 

Nejčastěji používané nosní kapky obsahují látky, jako jsou oxymetazolin (Nasivin, Oxamet), xylometazolin (Olynth, Otrivin), nafazolin (Sanorin). Nosní spreje se obecně pokládají za vhodnější a šetrnější než nosní kapky. U oxymetazolinu a xylometazolinu používaných v nosních sprejích jen velmi malé množství takto aplikovaného léčiva dosáhne krevního oběhu matky, proto je pravděpodobnost poškození plodu malá. Pokud jsou tedy nosní spreje používány v menším množství, je nebezpečí vzniku nežádoucích problémů minimální. Bezpečnou léčbu rýmy představují spreje s mořskou vodou (Sterimar, Quixx), vincentkou (Vincentka spray) nebo nosní kapky a mast s obsahem silic Pinosol.

Existují také léky dostupné v tabletové formě. Příkladem jsou přípravky Coldrex, Modafen, Nurofen StopGrip, Paralen plus ap. Obsahují kombinace několika látek, mezi jinými například pseudoefedrin, tlumících rýmu, kašel a vyso- kou teplotu. Používání kombinací více látek se těhotenství nepovažuje za ideální a nedoporučuje se.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015