Záněty apendixu - appendicitis v těhotenství

Záněty apendixu - appendicitis v těhotenství - obrázek
Záněty apendixu - appendicitis v těhotenství - obrázek

Zánět apendixu je v těhotenství stejně častý jako u netěhotných. Vyskytne se u jedné těhotné z tisíce, častěji na začátku gestace. Onemocnění probíhá v těhotenství rychleji a má sklon přejít v gangrénu – zhnisání apendixu. Také klinické projevy jsou poněkud odlišné, což působí větší diagnostické obtíže.

Na začátku těhotenství může být bolest v pravém podbřišku vysvětlována jako vzplanutí chronického zánětu děložních přívěsků, zvracení může být považováno za těhotenské, stejně jako zácpa. Napětí břišních stěn nebývá výrazné, spolehlivým příznakem je zrychlení pulzu. Při vyšetření konečníkem je bolestivý prostor za dělohou, zejména vpravo.

V druhé půli těhotenství se příznaky zánětu apendixu změní. Slepé střevo je vysunuto vzhůru a zatlačeno doprava a dozadu za zvětšenou těhotnou dělohu. Onemocnění se začíná projevovat bolestmi vpravé kyčelní jámě vystřelujícími do nadbřišku a do bederní krajiny, někdy se dostaví bolesti v pravé dolní končetině. Zvracení někdy chybí, místo zácpy může být i průjem. Teplota je zvýšená, značně je zrychlený pulz. Stěna podbřišku není napjatá, při hluboké palpaci je bolestivost výše a stranou. Tlak na dělohu zleva doprava vyvolá bolest vpravo. Při vyšetření na levém boku je bolest při pravé děložní hraně. Někdy je třeba odlišit projevy zánětu apendixu od těhotenského zánětu ledvinné pánvičky, který bývá častěji pravostranný.

Léčení je jedině chirurgické, odstranění zaníceného apendixu nemá být odkládáno pro nebezpečí vývoje v hnisavé formy s postižením pánevní pobřišnice.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015